Dva výbory žádají vládu, aby se zasadila o úpravu pravidel pro ICC

13.12.2024 12:46 | Tisková zpráva

Sněmovní bezpečnostní i zahraniční výbor dnes požádaly vládu, aby se zasadila o úpravu pravidel činnosti Mezinárodního trestního soudu (ICC). Konkrétně o to, aby soud důsledně dodržoval zásadu komplementarity, tedy přednostního řešení případů na vnitrostátní úrovni. Dnešní usnesení jsou přímou reakcí na to, že ICC vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Jova Galanta kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.

Dva výbory žádají vládu, aby se zasadila o úpravu pravidel pro ICC
Foto: Repro: YouTube
Popisek: Premiér Netanjahu komentuje rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora v Haagu

Výbory vyjádřily znepokojení nad postupem ICC, který podle něj může podkopat důvěru ve fungování mezinárodní spravedlnosti, v nestrannost i nezávislost soudu. Bezpečnostní výbor poukázal na to, že Izrael má fungující justiční systém a že "řádně vyšetřuje a stíhá všechny mezinárodní zločiny". Členové výboru vyzvali českou vládu, aby se na shromáždění smluvních států zaměřila vedle dodržování zmíněné zásady komplementarity také na to, aby ICC umožňoval stíhaným a dotčeným stranám podávat odvolání proti zatykači už v přípravné fázi řízení.

Místopředseda Sněmovny a předseda meziparlamentní skupiny ČR-Izrael Jan Bartošek (KDU-ČSL), který se schůze výboru účastnil jako přizvaný host, zopakoval své dřívější vyjádření, že zatykač ICC staví toho, kdo se brání, na roveň mezinárodního teroristy. "ICC na sebe převzal rozhodování a kompetenci, které mu nepřísluší," podotkl.

V den vydání zatykače Bartošek vyzval na sociální síti vládu a ministerstvo zahraničí, aby Česko zvážilo dočasné pozastavení účasti ve Shromáždění smluvních stran, a doporučil pozastavit český finanční příspěvek na chod ICC. Dnes uvedl, že Česko jako právní stát musí respektovat mezinárodní právo a že on osobně nezastává názor Maďarska, které vyjádřilo záměr pozvat Netanjahua na návštěvu a zatykač nerespektovat. Možnosti jako pozastavení členství v ICC nebo jeho financování podle Bartoška neřeší "princip jako takový". "Měli bychom se na mezinárodní úrovni bavit o tom, jak by ICC mělo postupovat," dodal.

Z iniciativy Parlamentní skupiny spojenců Izraele podepisují od minulého týdne poslanci a senátoři prohlášení, kde se ohrazují proti způsobu jednání soudu, který podle nich zásadu komplementarity v případě Izraele porušuje. "Prohlašujeme, že hrubé porušení klíčové zásady poslání ICC podkopává jeho důvěryhodnost, a vyjadřujeme s tímto jednáním zásadní nesouhlas," stojí v prohlášení.

Ředitel Parlamentní skupiny spojenců Izraele Karel Sedláček dnes ČTK řekl, že prohlášení podepsalo 30 senátorů včetně místopředsedy komory Jiřího Oberfalzera (ODS), Tomáše Töpfera (za ODS) či Lumíra Aschenbrennera (ODS). Ve Sněmovně se dosud podařilo sebrat zhruba stejný počet podpisů, v jejich sběru dosud pokračuje poslanec Miloslav Janulík (ANO).
Rozhodnutími ICC by se měly řídit země, které ratifikovaly Římský statut. Těch je zhruba 120 včetně ČR. Česko ročně přispívá na chod soudu částkou 1,2 milionu eur (přibližně 30 milionů korun). O české účasti ve Shromáždění smluvních stran ICC rozhoduje Parlament, a to ústavní většinou.

Česko patří mezi jednoznačné podporovatele Izraele. Premiér Petr Fiala (ODS) už dříve označil listopadové rozhodnutí ICC za nešťastné. Oslabuje podle něj autoritu soudu v jiných případech, když dává na stejnou úroveň zvolené představitele demokratického státu a předáky islamistické teroristické organizace. Izrael se proti vydání zatykače odvolal.

Při útoku na jižní Izrael 7. října 2023 ozbrojenci z teroristického hnutí Hamás pozabíjeli téměř 1200 lidí, většinou civilistů, a 251 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Izraelská vojenská ofenziva v Gaze si poté podle palestinského ministerstva zdravotnictví vyžádala životy více než 44.000 Palestinců, dalších více než 105.000 lidí bylo zraněno. Údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty, kterých je však většina.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

HK ČR: Senát schválil legislativní bypass zpackané digitalizace českého stavebnictví

13:28 HK ČR: Senát schválil legislativní bypass zpackané digitalizace českého stavebnictví

Hospodářská komora České republiky vítá přijetí novelizace stavebního zákona v Senátu jako první nez…