„Na poplach bijí už i české kraje. Nikdo jim nechce prodat plyn. S elektřinou to není o mnoho lepší. Dodavatelé plynu v ČR se obávají, že kraje jim dramaticky navýšenou cenu nakonec nesplatí, což by zadělalo na potíže s vymáháním nemalých pohledávek,“ poukázal pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Podle ekonoma budou kraje nuceny velmi razantně omezit jiné výdaje a šetřit. „Třeba na investice do oprav a výstavby silnic a komunikací, které financují. Rovněž třeba v krajských školách, nemocnicích či zařízeních sociální péče se bude muset vytápět na citelně nižší teplotu,“ varuje ekonom.
Původní zdroj ZDE.
Kovanda by radil, aby kvůli válce došlo k pozastavení emisních povolenek. „Vždyť smyslem povolenek přece bylo uměle zdražit fosilní energie v době, kdy byly levné. Jenže ty nyní na řadu let zdraží válka. Povolenky tak ztrácejí původní smysl. Co hůř, umocňují inflaci v EU a ztrátu konkurenceschopnosti firem z EU tváří v tvář nejen těm z Číny či Ruska. Navíc efekt války může suplovat efekt povolenek, i vnímáme-li je coby daň,“ upozornil ekonom, že to by měl řešit především premiér Petr Fiala (ODS) na půdě Evropské unie.
Hejtmani potvrzují, že situace jejich krajů je závažná. „Energie zajištěné na příští rok nemáme. Přestože soutěžíme bez stropu ceny, tak obchodníci nejsou ochotní v takovém množství, které potřebujeme, energie nabízet. Soutěžíme samozřejmě pořád dál, upravujeme podmínky, konzultujeme to tak, abychom je vypsali co nejlépe, ale jinak s tím moc schopní udělat nejsme. Když nám to nikdo nenabídne, tak máme veliký problém,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.