"USA jsou za mořem a přesto se stále se svými základnami snaží obklíčit Rusko. Nikdy se jim to ale úplně nepovede. Proto jsem stál na straně Donalda Trumpa, který to prokoukl a snažil se brát Rusko jako partnera. Teď se ale situace změnila," míní bývalý jugoslávský partyzán Tichomir Mirkovič žijící už pětasedmdesát let v Česku. A co si myslí pamětník, který se během osvobozovacích bojů setkal i s Josipem Titem, o současném zamražování vztahů s Ruskem?
Médiím moc nevěří
"Jestli jsou informace o agentech GRU a jejich účasti na výbuchu ve Vrběticích pravdivé, tak je to velký svinstvo a jasný nepřátelský akt ze strany Putinova režimu. Nicméně chybí důkazy a tak o tom mám obrovské pochybnosti. Nevěřím tomu. Tuzemská média mi navíc připadají, jako bychom zůstali v socialismu. Jen diktát Sovětského svazu nahradil diktát západu a USA. Dřív poslouchala, co dělá Moskva, dnes, co Londýn anebo Washington, D. C. Chybí jim rozvaha a většinou, až na některá, potírají jakékoliv opoziční názory," vysvětluje svůj úhel pohledu Mirkovič.
To samé si myslí o kauze místopředsedy vlády Jana Hamáčka a jeho údajné vlastizradě, při níž chtěl podle verze novináře Janka Kroupy ze Seznam Zpráv vyměnit utajení vrbětické kauzy za milion vakcín Sputnik V a další výhody pro Česko: "Jestli to chtěl opravdu udělat, tak je to darebák. Hamáček ale tvrdí opak, důkazy nejsou a jak už jsem říkal, sdělovacím prostředkům nedůvěřuji." Podle něj jde o mocenskou hru mezi dvěma velkými soupeři a malé země jsou v ní jen pěšáky na šachovnici. Přetahování mezi USA a Ruskem stále pokračuje. Malé státy sice jsou suverénní na papíře, ale v reálné geopolitice tomu tak není.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský