Majitelem poloviny akcií je od počátku Brno, druhá polovina patří britské firmě P&O, která je chce delší dobu prodat. Technologický park existuje téměř dvě desetiletí na severu Brna a firmy zde mají k dispozici 60.000 metrů čtverečních kanceláří. Dalších 60.000 metrů je zde možné postavit a dalších 60.000 metrů má podle územního plánu sloužit k výstavbě bydlení. „Od původní výstavby se zde nepodařilo nic dalšího postavit, protože spolupráce soukromého a veřejného sektoru je složitá. Myslíme si, že ideální by bylo, aby park vlastnil pouze jeden sektor, nejlépe soukromý. Ten umí spravovat majetek vždy lépe než veřejný, i když situace se výrazně zlepšila,“ řekl Chodák.
Komora se snaží lobbovat za to, aby kraj akcie nekoupil, hodlá hájit zájmy svých členů, v konkrétním případě právě firmy Trikaya. Tato společnost v první polovině loňského roku jednala s P&O, do konce července se však nedomluvily. Pak začalo jednání s krajem.
Mezi nejvýznamnější firmy v parku patří IBM, Zebra či Red Hat. Motivace kraje podle Vituly spočívá v tom, že zatímco soukromý investor by hleděl primárně na aktuální zisk, kraj má dlouhodobější, ale také ziskovou strategii. „Vedle parku je Jihomoravské inovační centrum a řada úspěšně se rozvíjejících firem bude hledat nové prostory a nechtějí z areálu odcházet. Navíc řada lidí přechází mezi firmami, spolupracuje na vývoji, okolo jsou fakulty Vysokého učení technického. Jsme přesvědčeni a máme to spočítané, že se investice vrátí,“ řekl Vitula.
Zda nakonec kraj akcie koupí, záleží na zastupitelstvu. Vitula vyjednává politickou podporu. V pondělí dostanou radní harmonogram, který má vést k hlasování zastupitelů o koupi na konci dubna. Veškeré dokumenty chce mít vedení kraje k dispozici do poloviny března a do konce března by měly být definitivní i podmínky úvěru u banky.
Vitula řekl, že nyní má na účtech, případně v jiné podobě, Technologický park přes 570 milionů korun nerozděleného zisku a loňský zisk po zdanění činil 60 milionů. „Kupovali bychom akcie ziskové firmy,“ uvedl.
Chodák zpochybnil, že kraj dokáže úvěry splatit vzhledem k tomu, že si budovy žádají nákladné rekonstrukce, aby v nich nájemci zůstali. Vitula však uvedl, že po debatách s firmami lze očekávat náklady na rekonstrukce maximálně kolem 100 milionů korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk