„Česká republika, jak známo, se nechce zapojit do Bruselem navrhovaného programu, v jehož rámci by každá členská země musela přijmout jistý počet uprchlíků na základě kvót,“ podotýká Pehe s tím, že ministr vnitra Milan Chovanec následně ve své zprávě vládu varoval, že české odmítnutí kvót nemusí být na evropské úrovni kladně přijato.
„Navíc ani odmítnutí nemusí Českou repubiku povinnosti přijmout uprchlíky na základě stanovených kvót zprostit, protože o kvótách se rozhodne v Evropské radě kvalifikovanou většinou,“ konstatuje Pehe.
Původní text čtěte ZDE.
„Vláda nakonec dala ministru Chovancovi mandát pro jednání v příslušném evropském výboru, ale nesdělila, jaký mandát to přesně je. V obecné rovině jen informovala, že dál trvá na svém odporu ke kvótám. Česká republika je prý ochotná přijmout určitý počet uprchlíků dobrovolně s tím, že bude moci ovlivnit, jaké lidi a v jakém množství by přijala. To je stanovisko, které ovšem ostatní země Unie jen těžko uspokojí,“ pozastavuje se politolog.
Podle něj tak mohou Češi na evropské úrovni vzbudit nelibost hned dvakrát. Kvůli odmítání kvót a kvůli svému poněkud vychytralému postoji v otázce, které uprchlíky by dobrovolně přijali, pokud už by nějaké přijali. „V tomto vychytralém postoji se bohužel zase jednou vyjevuje neobyčejný nedostatek solidarity naší země se zbytkem Evropské unie,“ uzavírá Pehe.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef