V komisi, která se ujme úřadu 1. listopadu, zasedne celkem 13 žen a 14 mužů, což je o čtyři více než v dosavadní EK Jeana-Clauda Junckera. Jourová bude mezi těmi řadovými, stejně jako např. slovenský eurokomisař Maroš Šefčovič. Posty výkonných místopředsedů pak budou zastávat Frans Timmermans (Nizozemsko), Margrethe Vestagerová (Dánsko) a Valdis Dombrovskis (Lotyšsko).
V předešlém funkčním období Jourová dohlížela na spravedlnost, rovná práva mužů a žen a ochranu spotřebitele. Ještě před oznámením se spekulovalo, že by mohla mít na starosti dodržování zásad demokracie a právního státu. Nakonec však toto portfolio bylo přiděleno Didieru Reyndersovi za Belgii, jenž zároveň bude zodpovídat i za spravedlnost.
Česká zástupkyně se bude podle své nastávající šéfky zasazovat o posilování demokracie v členských zemích a společně s komisařem pro spravedlnost Didierem Reyndersem z Belgie dohlížet na dodržování vlády práva a kvalitu právního státu. Měla by se rovněž snažit o větší transparentnost legislativních procesů v EU či dbát o nezávislost žurnalistiky a svobodu a pluralitu médií.
„Dnešní nominace na místopředsedkyni Evropské komise je pro mě velká čest. Je to poprvé, kdy má Česko takto vysoký post,“ uvedla Jourová v první reakci. Zároveň dodala, že jako místopředsedkyně bude mít možnost mimo své hlavní kompetence „zasahovat do průřezových témat a ovlivňovat také ekonomická rozhodnutí“. Nyní se hodlá soustředit na slyšení v Evropském parlamentu, který musí komisaře na jejich nových postech potvrdit.
Von der Leyenová se při sestavování Komise snažila nejen o vyvážený počet mužů a žen, ale i o regionální rovnováhu. Celkem čtyři místopředsednická křesla obsadí politici z postkomunistických zemí, mezi nimiž je kromě Dombrovskise, Jourové a Šefčoviče i Chorvatka Dubravka Šuicaová, náplní jejíž práce bude demokracie a demografie.
Místopředsedou bude i Španěl Josep Borrell, který bude novým šéfem unijní diplomacie. Osmé místopředsednické křeslo připadne někdejšímu mluvčímu komise, Řekovi Margaritisi Schinasovi, který se bude starat o ochranu evropského způsobu života, do této oblasti patří třeba otázky migrace či bezpečnostní unie.
Zásadními prioritami EK podle von der Leyenové budou směřování k ekologicky odpovědnější EU, ekonomika prospěšná pro obyvatele a přizpůsobení Unie digitálnímu věku. První téma bude mít na starosti Timmermans, druhé Dombrovskis a třetí Vestagerová.
Premiér Andrej Babiš umístění Jourové komentoval jako velmi úspěšné, naopak předseda ODS Petr Fiala uvedl, že její nové portfolio nemá žádný reálný vliv.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab