Když se dnes někdo hlásí ke skutečným konzervativním hodnotám, jako je vlastenectví, pak mu podle Petra Hampla hrozí, že bude trpět. Alespoň pokud se pohybuje v akademické sféře. Sociolog to údajně pocítil na vlastní kůži. Přitom si prý po většinu svého života myslí totéž, co si myslel na počátku 90. let 20. století. Jen se prý od té doby změnil politický systém a Hamplovo myšlení se sem teď jaksi nehodí, tvrdí sám o sobě sociolog.
V 90. letech 20. století prý bylo dobře, že byla zahájena privatizace, jen jsme do České republiky neměli pouštět zahraniční firmy. Podniky měly podle Hampla zůstat v českých rukou.
„Někdy ke konci 90. let jsme ale postupně zjišťovali, že přicházíme o svobodu, prosperitu i normální lidskou sounáležitost. Od začátku bylo zřejmé, že je za tím mocenská skupina soustředěná kolem Václava Havla. Potom to už bylo jenom horší a horší a my jsme se snažili pochopit, proč. K tomu pochopení jsme dospívali postupně a obávám se, že mnozí to nejsou schopni pochopit dosud. Třeba lidé příliš ponoření v liberální ekonomii, jako by byli slepí. Narážejí na problémy, které se do jejich vzorečků nevejdou a jejich mysl reaguje tak, že je vytěsňuje,“ řekl Hampl.
Pronásledování se ale dočkal i z trochu nečekané strany. Útočili na něj prý lidé z okruhu někdejšího europoslance za Svobodné Petra Macha. Poměrně rychle byl donucen k údajně nedobrovolnému odchodu z akademické sféry. Dostal nálepku fašisty a bylo vymalováno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp