Jsem dost zděšen, tohle je cesta do pekla. Analytik Štefec po bezpečnostní konferenci na Žofíně těžko hledal slova

21.06.2017 20:41 | Zprávy

REPORTÁŽ „Ministr obrany Martin Stropnický žádnou koncepci české armády nemá. Jsem dost zděšen.“ Tak okomentoval vojenský analytik Jaroslav Štefec pro ParlamentníListy.cz průběh Žofínského fóra věnovaného bezpečnosti a zbrojařům. Padlo tam mnoho slov, ale jen málo jich bylo konkrétních.

Jsem dost zděšen, tohle je cesta do pekla. Analytik Štefec po bezpečnostní konferenci na Žofíně těžko hledal slova
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Náčelník generálního štábu Armády České republiky Josef Bečvář

„Dnešní armáda, ať mi vojáci prominou, je budována na základě žoldáckých bojůvek, které mohou působit v zahraničních misích. Českou republiku ubránit, když nastane nějaký průšvih, nedokážeme,“ zhodnotil historicky první ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování, který byl zrušen v roce 2015, Jaroslav Štefec. Udělal to jen pro ParlamentníListy.cz na konci včerejšího Žofínského fóra, jehož téma bylo: Armáda a bezpečnost, nová role zbrojního průmyslu. Na něm byla přítomna celá špička tuzemských zbrojařů.

Stropnický vážně jinde

Hned zpočátku bylo řečeno, že anoncovaný ministr obrany Martin Stropnický se kvůli vážným pracovním důvodům nemohl zúčastnit. Pak to ještě potvrdil jeho náměstek Tomáš Kuchta. „V posledních letech dochází k renesanci našeho zbrojního průmyslu. Dosahuje skvělých výsledků v zahraničí. Jde o trvalý růst vývozu. Loni byl na hranici dvaceti miliard korun,“ doplnil Kuchta s tím, že léta iluzorní bezpečnosti jsou pasé.

Podmračený náčelník Generálního štábu Armády České republiky Josef Bečvář, jenž vypadá jako stále připravený pistolník z Divokého západu a nikdy se nezasměje, mimo jiné sdělil: „Dávno jsou doby, kdy jsme si říkali, že ozbrojený konflikt odhadneme do patnácti let, takže na něj budeme schopni dobře zareagovat.“

Jasně a celkem stručně ale naznačil koncepci naší armády prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. „Je třeba se ohlédnout lehce dozadu, abychom jasně viděli dopředu,“ sdělil a pak na plátně promítl neustále klesající náklady na obranu v Česku. Podle něj by se měly fixovat výdaje na armádu zákonem jako v Polsku, aby si s tím žádná vláda nemohla dělat, co chce.

Armáda vlastní, nebo cizí

Podle Hynka je dnes devadesát procent obranného průmyslu orientováno na export, což je dobře, protože v době potíží lze vše využít pro potřeby Česka. Nakonec svého proslovu zmínil citát: „Každá země má armádu, když ne vlastní, tak cizí.“ Následně všichni hovořili o závazcích vůči NATO, které by měly být plněny. Tedy ta více než dvě pověstná procenta hrubého domácího produktu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jasný viník – média. Novinář ukázal, jak poštvala občany proti sobě

20:10 Jasný viník – média. Novinář ukázal, jak poštvala občany proti sobě

Americký novinář a analytik Michael Shellenberger poukázal na to, kde se společnost rozdělila a kdo …