„Byla to největší jaderná havárie v dějinách, zřejmě větší než japonská Fukušima,“ podotkl Bříza k celé havárii. V době, kdy se událost stala, docházelo podle něj k utajování a zkreslování informací.
„Strach, obavu jsem měl, než jsem se začal zajímat o jaderné zbraně a jadernou energetiku. Obava ze mě významně poklesla. S větším množstvím informací, které mám, si myslím, že nehrozí nějaké větší ohrožení,“ podotkl. Břízovi v době havárie Černobylu bylo osm let.
Podle něj nás Černobyl v současné době nijak významně neoohrožuje. Jak následně dodal, co se děje v jádru reaktoru, jaká je teplota, to nyní nedokáže nikdo říct. Jednou z příčin nehody Černobylu byla podle Břízy chybná konstrukce reaktoru a také experiment, který byl v jaderné elektrárně prováděn.
„Aby byla obyvatelná zóna v okolí Černobylu, to bude minimálně ještě jedno století trvat,“ podotkl Bříza.
Jak následně Bříza uvedl, české jaderné elektrárny jsou bezpečné a nemusíme se žádného podobného výbuchu jako v Černobylu či ve Fukušimě obávat. Žádné havárie se podle experta nedají v dnešní době ani ututlat.
Bát se teroristických útoků na jaderné elektrárny podle Břízy nemusíme. „Ale být ve střehu ano,“ vyjádřil se k tématu Bříza. Podle něj jsou totiž jaderné elektrárny dobře chráněny a konstruovány, tak aby ustály například i náraz velkého dopravního letadla. Navíc například české jaderné elektrárny jsou chráněny bezletovou zónou.
Daleko závažnější je podle něj špinavá bomba. „Obávám se toho, že špinavá bomba bude zrekonstruována a naše generace se dožije toho, že bude použita. Principem špinavé bomby je rozmetat do ovzduší co nejvíce látek v tom smyslu toho záření. Není to jaderná bomba,“ uvedl závěrem Bříza.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef