Jsou zelení jak brčál. Greta. Zaplatí to lidé a Evropa na to doplatí. Saša Vondra promluvil ještě ostřeji, než doposud

21.12.2020 18:26 | Zprávy

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se domnívá, že zelená dohoda Evropské unie o konci uhelné energie je téměř neproveditelná. Navíc podle něj nadále rozevírá nůžky mezi bohatými a chudšími státy Unie, jako jsou Polsko, Maďarsko nebo Česká republika. „Evropská komise v tomto dlouhodobě odvádí špatnou práci, vysvětluje to ploše a nereflektuje přirozené dělicí linie v Unii. Západ a východ Unie je velmi rozdílný,“ říká Vondra.

Jsou zelení jak brčál. Greta. Zaplatí to lidé a Evropa na to doplatí. Saša Vondra promluvil ještě ostřeji, než doposud
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Vondra v rozhovoru pro server Info.cz popisoval, jak vlastně nedávno schválená zelená dohoda vznikala. „Když nastupovala nová Evropská komise, říkala, že její cíl je 50–55% snížení emise skleníkových plynů do roku 2030, a dala vypracovat vědeckou studii, zda je to vůbec možné. Do toho ale vstoupil Evropský parlament, který je zelený jako brčál, a začal připravovat novelu klimatického zákona a nasadil tam 65 %. Když jsme to schvalovali, asi týden před tím tam konečně dorazila ta dopadová studie Evropské komise a v ní bylo, že maximum možné je 55 % a dál už to nejde. Tak parlament odhlasoval šedesát,“ odvyprávěl celý proces Vondra s tím, že Evropská rada nakonec prosadila zmíněných 55 %, která jsou nyní závazná.

Podle Vondry je to od zelených frakcí v Evropské unii licoměrnost. „Oni se všichni, počínaje tou Gretou, zaštiťují vědou, přitom ale velká část vědců upozorňuje na obrovskou nevybalancovanost té zelené dohody. My na jedné straně mocně bojujeme s uhlíkem a chráníme klima, ale na druhou stranu se nic nedělá, aby se změnilo průmyslové zemědělství, aby se ochránila biodiverzita. Reálně převažuje politika ideologie,“ má jasno Vondra.

Zelená dohoda navíc podle něj bude rozdělovat státy v Unii, protože se bude přerozdělovat bohatství a budou se měnit toky peněz a mohlo by to měnit i rozložení politické moci. „Je to velký problém jak pro nás, tak třeba pro Polsko nebo Německo. Němci jsou na jednu stranu velcí zelení hujeři, navíc si to zkomplikovali tím, že si před časem zakázali jádro, takže s tím budou mít obrovský problém a bude to drahé. Francouzi mají vlastně radost, že Němci by mohli mít s tou dohodou velké problémy, protože oni mají celý průmysl postavený na jádru, tak se těší, protože oni na tom mocensky vydělají. I malé země s potenciálem ve větrných elektrárnách na tom mohou hodně vydělat,“ dodává Vondra.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …