Julian Assange – Ježíš dneška? Štěpán Kotrba a zlá fakta o USA

17.04.2019 4:43 | Zprávy

Případ Juliana Assange, jehož zásluhou se dostala na světlo světa řada nepěkných informací, je do značné míry příběhem dnešní doby. Analytik Štěpán Kotrba rekapituluje kauzu muže, který se léta musel schovávat na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, odkud byl v minulém týdnu v podstatě vynesen. Štěpán Kotrba ho považuje za dnešní obdobu Ježíše Krista.

Julian Assange – Ježíš dneška? Štěpán Kotrba a zlá fakta o USA
Foto: Praha TV
Popisek: Štěpán Kotrba jako host pořadu Horké téma

Analytik Štěpán Kotrba odhaluje, kdo je Assange a jaká svině je Lenin Moreno

Assangeho vyhoštění z ekvádorské ambasády klade před nás všechny morální dilema, stejně jako před dvěma tisíci lety, když Židé nechali Římany ukřižovat pomatence, který kázal chudině, chtěl milovat své nepřátele a někteří hladoví ho za rozdávání chleba nazývali Spasitelem. Bylo to ukřižování dobře, anebo špatně? V případě Nazaretského špatně, protože jeho ukřižování jej zapsalo prostřednictvím vzkříšení do srdcí lidí na dva tisíce let. V případě Assangeho ještě nevíme.

Připomeňme si, že hacker Mendax (latinsky „lhář“, „úmyslně podvádějící“, což byla Assangeho přezdívka už od jeho 16 let) začal svou globální kariéru prozrazením obrovského množství utajené americké vládní komunikace, čímž rozbil mýtus o čestném boji Američanů za demokracii a lidská práva. Pentagon označil WikiLeaks za hrozbu americké národní bezpečnosti. Právem, i když dosud Assange nezveřejnil zdaleka vše. Autor eseje State and Terrorist Conspiracies („Státní a teroristická spiknutí“) odhalil široké světové veřejnosti mocenský doublespeak a globální spiknutí elit na konkrétních příkladech. Spiklenecká teorie se stává spikleneckou praxí v momentě, pokud držíte v ruce americkou diplomatickou depeši.

Internetoví pankáči varují

V úvodu ke knize rozhovorů Assange a mezinárodního obhájce projektu Tor, zakladatele hackerspace „Noisebridge“ v San Fransisku Jacoba Appelbauma, Andy Müller-Maguhna z Chaos Computer Clubu a spoluzakladatele advokátské skupiny La Quadrature du Net Jérémie Zimmermanna, vedoucí postavy v boji za neutralitu sítě a v boji proti dohodě ACTA „Cypherpunks: Svoboda a budoucnost internetu“ (2012), Assange říká: „Tato kniha není manifestem. Na to není čas. Tato kniha je varování.“  Tvrdí, že „kryptografie je základním stavebním kamenem nezávislosti organizací na internetu, stejně jako armády jsou základními stavebními kameny států, protože jinak jeden stát pohltí druhý. Neexistuje žádný jiný způsob, jak by náš intelektuální život získal řádnou nezávislost na bezpečnostních strážích světa, na lidech, kteří ovládají fyzickou realitu.“  

Nicméně říká, že:

„Internet, náš největší nástroj pro emancipaci, byl transformován do nejnebezpečnějšího facilitátora totalitarismu, jaký jsme kdy viděli. Internet je hrozbou pro lidskou civilizaci. Tyto proměny nastaly tiše, protože ti, kdo vědí, co se děje v globálním dohledovém průmyslu, nemají žádný důvod  k tomu, aby něco řekli. V průběhu několika let bude globální civilizace ponechána na vlastní trajektorii postmoderní dystopií dozoru, ze které nebude možné uniknout všem, ale jen těm nejzkušenějším jedincům. Ve skutečnosti už v té dystopii můžeme být...

Ale něco jsme objevili. Naši naději proti naprosté nadvládě. Doufáme, že s odvahou, vhledem a solidaritou bychom mohli odolat. Podivná je vlastnost fyzického vesmíru, ve kterém žijeme... vesmír věří v šifrování. Je snazší šifrovat informace, než je dešifrovat. Viděli jsme, že bychom mohli použít tuto podivnou vlastnost k vytvoření zákonů nového světa... a tímto způsobem vyhlásit nezávislost…

Kryptografie je konečnou formou nenásilné přímé akce. Zatímco státy jaderných zbraní mohou vyvíjet neomezené násilí dokonce i na miliony jednotlivců, silná kryptografie znamená, že stát, a to ani neomezeným násilím, nemůže porušit úmysl jednotlivců udržet tajemství.

Silná kryptografie může odolat neomezenému použití násilí. Žádné množství donucovací síly nikdy nevyřeší matematický problém…

Mohli bychom si však vzít tuto podivnou skutečnost o světě a vybudovat ji jako základní emancipační stavební blok pro nezávislost lidstva v platonické říši internetu? A jak se společnosti spojily s internetem, pak by se svoboda mohla promítnout zpět do fyzické reality, aby znovu definovala stát?

Jak se státy spojují s internetem a budoucnost naší civilizace se stává budoucností internetu, musíme předefinovat silové vztahy. Pokud tak neučiníme, univerzálnost internetu spojí globální lidstvo do jedné obří sítě hromadného dohledu a hromadné kontroly. Musíme vyvolat poplach… nastal čas přijmout zbraně našeho nového světa, bojovat za sebe a za ty, které milujeme.“

ZDROJ: Cypherpunks: Freedom and the Future of the Internet, by Julian Assange with Jacob Appelbaum, Andy Müller-Maguhn and Jérémie Zimmermann. OR Books, New York, 2012 PDF   

 

Základní dokumenty cypherpunku:

John Perry Barlow: Deklarace nezávislosti kyberprostoru

Eric Hughes:  Manifest Cypherpunku

Timothy C. May: Manifest kryptologického anarchisty
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Štěpán Kotrba

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…