Velký problém s Junckerovými slovy měl například Jan Zahradil, podle kterého jen komisař nudně plácal prázdná slova. „Projev o stavu EU byl jako sám přednášející: unavený, nudný, překonaný. Nemůže přinést žádnou skutečnou reformu,“ napsal na Twitteru.
„Bohužel projev předsedy Junckera ukázal, že po Brexitu jde komise směrem, kterého jsme se obávali – tedy více Evropy, osočování členských států z populismu a z nepochopení krásných společných evropských ideálů,“ přisadil si Zahradilův kolega Evžen Tošenovský.
Ten mimo jiné také nesouhlasí s návrhem na vytvoření jednotného evropského generálního štábu. „Co to vlastně znamená? Bude tedy našemu parlamentu odebráno právo rozhodovat o zahraničních misích našich vojáků?“ zeptal se.
Europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná šla ještě o krok dál a rovnou poznamenala, že by měl Juncker rezignovat. „Prostě není tím, koho EU v současnosti potřebuje, a myslím si, že by si to měl uvědomit a rezignovat v zájmu jednoty Unie, o které tak velmi často hovoří,“ řekla pro ČTK.
Do Junckera se pustila i šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová, která jej tvrdě odsoudila. Podle ní totiž pohrdá občany EU a nejedná demokraticky. Le Penová se nedávno mimo jiné zavázala k vypsání referenda o vystoupení z EU, pokud vyhraje prezidentské volby.
„Jsem rád, že jsme si odhlasovali vystoupení, protože poučení z Brexitu nenastane,“ podotkl Nigel Farage.
Smířlivější vůči Junckerovi byli poslanci ČSSD či KDU-ČSL. „Juncker podpořil zřízení společné armády EU, která neoslabuje NATO, ale posiluje ho a umožní státům šetřit i peníze,“ poznamenal Tomáš Zdechovský.
Šéfa komise pochválil i Pavel Telička, který jeho slova docenil s tím, že inovativních projektů jako ty, které Juncker navrhuje, je málo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa