„Dopad pro Evropskou unii v rámci ruských sankcí je 11 miliard euro. My neočekáváme, že nám Evropská unie dá tady tuto částku, ale bavili jsme se o tom, že by minimálně zhruba jednu miliardu euro měla v příštím roce vyčlenit na řešení této situace," řekl Jurečka.
„Bavíme se tady v zásadě o více než 100 milionech korun," uvedl k částce, která by mohla připadnout Česku. Podpora by se podle ministra měla týkat všech komodit a měla by směřovat zejména ke zvýšení vývozů do asijských zemí nebo na Blízký východ. Nyní podle Jurečky, který má za to, že první plošná opatření EU nenaplnila očekávání, směřuje 90 procent exportů českých zemědělců do zemí EU.
Rusko potravinářské sankce zavedlo v srpnu, když na rok zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z EU, Spojených států, Austrálie, Kanady a Norska. Šlo o odvetu za západní sankce proti Rusku za jeho postoj vůči Ukrajině.
Otazníky nad značkou kvality Klasa
Jurečka také v debatě uvedl, že ministerstvo se bude bavit o tom, jak do budoucna naložit s národní značkou kvality Klasa. „Já budu chtít si vydefinovat a vyříkat se zástupci Potravinářské komory a vůbec potravinářů v České republice, nakolik je nadále do budoucna označení výrobků značkou Klasa přínosné," řekl. Sám prý zvažuje, jestli efekt prostředků vkládaných do značky je tak zásadní, a jestli se třeba do budoucna nezaměřit více na soutěž Regionální potravina.
Stínový ministr zemědělství za KSČM Pavel Kováčik řekl, že by k přehodnocování přistupoval opatrně. Dosavadní investice podle něj přinesly velmi vysokou znalost značky Klasa. Podobně se vyjádřil generální ředitel Hamé Martin Štrupl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk