Na počátku tohoto roku, konkrétně 12. ledna, slovenská vláda schválila smlouvu o bližší bezpečnostní spolupráci s USA, která má usnadnit případné nasazení amerických vojáků na Slovensku, v zemi, která má na východě společnou hranici s Ukrajinou. Na oplátku by Slovensko mělo dostat 100 milionů euro na modernizaci armády. Dohoda je známá pod zkratkou DCA - Defense Cooperation Agreement a má za jasně definovaných podmínek usnadnit pohyb amerických vojáků na Slovensku, např. na letišti Sliač, kam mají dorazit americké letouny F-16. Dohoda o jejich koupi byla uzavřena v roce 2018.
Podobnou dohodu mají s Američany uzavřenou i další členské státy NATO, např. Polsko či Maďarsko.
Slovenskou společnost tato dohoda rozděluje. Lidé demonstrují za její podporu i proti ní. Rozděluje i slovenskou politickou scénu. Ve prospěch dohody vystupuje kupříkladu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, proti dohodě vystupuje opozice v čele s expremiérem Robertem Ficem a jeho stranou Smer.
Slovenský parlament smlouvu ještě neschválil a bez toho nemůže vstoupit v platnost. Pokud ji parlament schválí, bude chybět jen podpis prezidentky Zuzany Čaputové, která už oznámila, že bude vyžadovat podpis jedné doložky k dohodě, která by měla obsahovat ujištění, že na Slovensku nebudou umístěny americké jaderné zbraně a že na Slovensku na základě DCA nevzniknou trvalé americké vojenské základny a po deseti letech ji bude možné vypovědět, projeví-li o to některá ze stran zájem.
K možnému podepsání dohody mezi USA a Slovenskem napsal pár slov i čestný předseda TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Současná vypjatá situace u našich východních sousedů mu prý připomíná české hádky o výstavbu amerického radaru v Brdech z počátku 21. století. Tehdy ale nestály u Ukrajiny desítky tisíc ruských vojáků připravených vtrhnout do země, která má se Slovenskem společnou hranici.
Schwarzenberg má za to, že už kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci na rusko-ukrajinské hranici, je v zájmu České republiky, aby Slovensko dohodu s USA stvrdilo.
„U nás bychom si měli uvědomit, že se nás tento spor bezprostředně týká, neboť v Polsku a v Baltských zemích, stejně jako v Bulharsku a v Rumunsku jsou Spojené státy tak či onak přítomny, pouze ve střední Evropě zeje černá díra, kterou se chvályhodně slovenská vláda odhodlala uzavřít. Je to důležité nejen pro Slováky a pro nás, ale také pro celou střední Evropu,“ upozornil Schwarzenberg na Facebooku.
- Celé vyjádření naleznete zde
„My Češi se můžeme jen modlit, aby se smlouvu na Slovensku podařilo ratifikovat. My bohužel podobnou nabídku už nedostaneme. Svého času jsme zpackali smlouvu o radaru a také přímo s Ukrajinou nesousedíme. Ale ve vlastním zájmu a také z důvodu velké sounáležitosti s našimi nejbližšími sousedy doufejme, že se Slovensku tuto smlouvu co nejdříve podaří uvést v platnost,“ dodal kníže.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp