K vzteku. Takhle levné maso, mléko, máslo. Pro Poláky. Vy platíte mnohem víc

10.02.2022 17:42 | Ze sítí

Jak je to s údajně mnohem levnějšími polskými potravinami v praxi? Porovnání si může snadno a rychle udělat každý z Vás z tepla domova, není třeba nikam jezdit. Jenže až se na cenové rozdíly podíváte, mnozí z vás ještě rádi vyjedou. Zatímco chleba a mléko vyjdou zhruba stejně, v polských obchodech ušetříte velké peníze třeba na másle a na smetaně, obrovské rozdíly jsou v cenách masa. Do velké míry je to způsobeno nedávným krokem polské vlády, která na půl roku zrušila DPH u základních potravin.

K vzteku. Takhle levné maso, mléko, máslo. Pro Poláky. Vy platíte mnohem víc
Foto: Petr Sedláček
Popisek: Ceny potravin v Polsku

Polská vláda se snaží občanům v době narůstající inflace pomoci snížením jednotlivých daní, například DPH u základních potravin. Do této kategorie patří třeba chléb, maso nebo mléko a mléčné výrobky, ale také džusy a cereální výrobky. Česká koruna navíc v poslední době posiluje, což se o polském zlotém říct nedá. To ale bude dělat nákupy v Polsku pro Čechy lákavější. Rozhodli jsme se proto podívat, jaké jsou cenové rozdíly v praxi. Takový průzkum si může udělat každý človek i „od stolu“, a to srovnáním cen ve velkých řetězcích, které svou nabídku publikují on-line a umožňují nákupy na dálku. My proto budeme srovnávat ceny inzerované polským řetězcem Carrefour a nabídkou českého Tesca. Mimochodem, když v roce 2006 Carrefour opouštěl český trh, své prodejny zanechal právě Tescu.

Jednou ze základních potravin je bezesporu chléb. Nejlevnějším kouskem v nabídce českého obchodu je půlka konzumního chleba s cenou 15,90. Krájenou Šumavu 600 g pořídíte za 17,90 a nejmenší bochník o váze 500 g za stejnou cenu.

Polský obchod nabízí podstatně užší sortiment chlebů, nicméně cenově je na tom podobně – zákazník si může koupit krájený konzumní chléb o váze 500 g za 3,49 zloté, v přepočtu zhruba 18,70 korun. Cenově tedy chléb vychází lépe v Česku. Nutno ovšem dodat, že Češi jsou na pečivo zatíženější než Poláci, což se odráží právě i v ceně a v šíři sortimentu.

Zajímavá je situace u masa. Kuřecí játra v českém obchodě stojí 40 korun za půlkilové balení a 80 za kilo, cena je v době psaní článku totožná pro „vaničková“ i volná játra. Polský prodejce nabízí půl kila za 6 zlotých, v přepočtu 32,20 korun, kilo pak stojí 64,40.

 

U regálů s mlékem je situace vyrovnanější. Nyní si sice mohou levnější plnotučné mléko pořídit Češi, a to konkrétně jihočeské za 13,90, ale to je jen díky akci. „Běžná cena 21,90,“ hlásá popisek. Český prodejce má v nabídce ještě polotučné mléko privátní značky se standardní cenou 15,90. Poláci mají mléka s odlišnou tučností, dvouprocentní se dá pořídit za 3,19 zlotých, to je 17,14 korun.

Plnotučné mléko od privátní značky si Češi koupí za 17,90, Poláka by obdobný výrobek vyšel na 3,29 zlotých, to je 17,70. Poláci mají také levnější bezlaktózové varianty.

U másel se musíme opět poprat s kulturními rozdíly. Zatímco v Česku je nejběžnější velikostí čtvrtka, Poláci kupují dvousetgramová balení. Na webu českého prodejce lze nyní koupit v akci jihočeské máslo za 46,90, to je 187,60 za kilogram. Běžná cena je ovšem 56,90, tedy na kilo 227,60. Dlouhodobě nejlevnější variantou je tak neznačkové máslo za 49,90 za čtvrtku, tedy 199,60 za kilo. Poláci si dvousetgramové máslo mohou pořídit od 6,19 zlotých, což dělá 33,30. V přepočtu na kilogram je to pak 166,50. Rozdíl v běžných cenách je tedy na kile másla už znatelných 33 korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…