Válka na Ukrajině trvá již 469 dní a jak ruská, tak ukrajinská strana tvrdí, že ti druzí zaútočili na hráz přehrady Kachovka, což vedlo k zaplavení nemalých oblastí v regionu. Voda zaplavila i průmyslové město Nová Kachovka, kde před válkou žilo přes 40 tisíc lidí. Na konci února 2022 město obsadila ruská armáda. Okupační správa města tvrdí, že voda začala klesat.
„Doslova, voda odešla o jeden nebo dva centimetry, ale to zatím není obecný trend,“ řekl ruské státní agentuře RIA Novosti představitel okupační správy Vladimir Leontěv, podle kterého nebyla samotná hráz přehrady poškozena, ale to, co vzalo za své, byly ventily na hrázi. Přesto hladina ve městě vzrostla nejméně o 11 metrů. Ale, jak bylo řečeno, postupem doby začala voda klesat.
Na ruské straně prý vznikla vyšetřovací komise, která má zjistit, co se vlastně stalo a kdo konkrétně za útok může.
Také ukrajinská strana věnuje pozornost poškození hráze přehrady v Nové Kachovce. Server Kyiv Post odkázal na několik bodů, které je dobré vědět o celé kauze.
V prvé řadě je prý dobré vědět, že přehrada pojala stejné množství vody jako Velké solné jezero v americkém státě Utah. Toto množství vody je využito jednak jako zdroj pitné vody pro poloostrov Krym a voda byla využita i k chlazení věží největší jaderné elektrárny – Záporožské jaderné elektrárny. Obsluha elektrárny však tvrdí, že je situace pod kontrolou a záporožská jaderná elektrárna je dobře chráněná. A pokud se nemalá část této vody rozlije do krajiny, notně to ztíží budoucí ukrajinské vojenské operace.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.