Kalda Tullamore jako hlavní hrdina bojovníků za demokracii? Docentka Švihlíková rozebírá, co to ukazuje

19.11.2018 21:44 | Zprávy

Polistopadový vývoj v Česku byl a stále je typický neustálou delegitimizací jiných názorů velké části společnosti, píše ve svém komentáři na serveru Časopisargument.cz po letošních oslavách 17. listopadu ekonomka a autorka knihy „Kapitalismus, socialismus a budoucnost aneb Mikeš už přišel“ Ilona Švihlíková. Čím dál vzteklejší a nenávistnější reakce, které letos nezahrnovaly pouze vyhozené květiny, ale dokonce i „šibenice“ jsou podle jejích slov dány tím, že je čím dál víc narušována „oficiální“ vyprávěnka o porevolučním vývoji.

Kalda Tullamore jako hlavní hrdina bojovníků za demokracii? Docentka Švihlíková rozebírá, co to ukazuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková

Vše podle Švihlíkové už začíná u toho, když řízenému předání moci říkáme revoluce. Připomíná, že ani tento rok skupina kovaných demokratů nebyla zklamána, když se čirou náhodou objevila „kauza“, která jim umožnila vyjít do ulic, aby dali najevo, že volby měli vyhrát oni a nikdo jiný. Zároveň připomíná jeden z trendů provázející toto výročí 17. listopadu, který neustále probíhá a je jím pokus o delegitimizaci velké části společnosti.

Heslo „nejsme jako oni“ prý dostalo zatraceně rychle na frak. Jakmile se kormidla chopil Václav Klaus se svými ekonomickými reformami, stali se hlavními nepřáteli všichni, kdo si mysleli něco jiného, dodává ekonomka. „Na počátku 90. let jsme si chtěli přečíst knihu od Miloše Zemana, ale knihkupec se na nás obořil, že tohle on prodávat nebude,“ dala za příklad s tím, že v té době cokoliv, co bylo levicové, bylo odporné, ale i nebezpečné. „Kdo projevil jiný než pravicově neoliberální názor, dostal nálepku, měl mlčet a hlavně – chtěl nás vracet před listopad,“ dodala.

Tato delegitimizace každého, kdo měl jiný pohled na transformaci české ekonomiky, měla prý přitom dominantní oporu v nezávislých médiích. Odpor vůči čemukoliv levicovému vydržel dlouho. Zlomem prý byla Velká recece, která otevřela řadu nových otázek a témat, i když se zdaleka nestala hrobem neoliberální agendy. Naopak, „díky“ Německu a jeho dluhové posedlosti a Kalouskovi se podařilo nastavit agendu – „dopadneme jako Řecko.“ Přiblblá škrtací politika nás přiblížila k ekonomickému vývoji strukturálně slabších zemí,“ napsala Švihlíková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …