Kalousek: Jsme součástí Evropy, ne vlajkovou lodí Ruska. Půjčme jí

13.12.2011 18:01 | Zprávy

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) byl hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Hlavním tématem byla možná půjčka 90 miliard korun z devizových rezerv České národní banky Mezinárodnímu měnovému fondu. Kalousek je zastáncem této půjčky a nepůjčit podle něj v podstatě znamená spojit se s Ruskem.

Kalousek: Jsme součástí Evropy, ne vlajkovou lodí Ruska. Půjčme jí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Premiér Petr Nečas (ODS) se vyjádřil, že zastáncem poskytnutí půjčky není. „Pomoc prostřednictvím MMF je z ryze fiskálního hlediska, tedy finanční politiky státu, velmi riziková transakce. Neznám žádného ministra financí, kterému by se do toho chtělo,“ uvedl k tomu Kalousek. Přesto je podle něj české ano nevyhnutelné. „Je to zpráva, zda jsme na palubě, nebo nejsme,“ myslí si ministr.

Před 22 lety jsem chtěl do Evropy. Pryč nechci

„Já jsem před dvaadvaceti lety čekal na narození svého syna, běhal jsem po náměstích a psal vápnem na zdi: Chci zpátky do Evropy. Dnes nechci svému synovi říkat: Chci z Evropy pryč,“ prohlásil Kalousek s tím, že je to rozhodnutí hlavně politické.

„Rád bych jednal o podmínkách té půjčky. Ale nepřál bych si, aby 25 nebo 26 zemí řeklo ano a jediná Česká republika řekla, že ne,“ tvrdí Kalousek. Podle něj by případné ne znamenalo, že nám ostatní země přispívají a  my jsme ochotni pouze brát, nikoli platit. Vládní hlasování o půjčce je prý důležitější než státní rozpočet.

Nejsou to vyhozené peníze

„Nejsou to vyhozené peníze. Jsou uložené na MMF, ale nemůžeme je použít. To je to samé, jako když má Schwarzenberg Orlický zámek,“ přirovnal Kalousek. „Chceme být součástí Evropy, nikoli vlajkovou lodí Ruska,“ zdůraznil. Vláda ale prý v úterý hlasovat nebude.

Sledujeme téma: Záchrana eura

Mohlo by se také stát, že tyto půjčky vůbec nepomohou. Vláda navíc musí bankovní radu žádat a ČNB řekne poslední slovo. Premiér Nečas rozhodně nechce nechávat zodpovědnost na ČNB a podle Kalouska jde hlavně o politickou zodpovědnost. „Myslím si, že členové vlády i bankovní rady jsou dostatečně příčetní, aby se domluvili,“ prohlásil.

S Velkou Británií, která už odmítla jak půjčky, tak nové smlouvy EU, se prý Česko rozhodně srovnávat nemůže. „Jestliže si pan předseda Cameron může dovolit říci: „My nejsme na palubě“, tak Česká republika ne. My nejsme veliký ostrov za kanálem La Manche. Jsme malá, proexportně orientovaná liberální republika, která je obklopena eurozónou, na níž je naše ekonomika vázána,“  vysvětlil Kalousek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde

15:25 „Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde

Publicista Dušan Neumann si otevřel velké deníky a přes internet pustil ČRo Plus, kde slyšel jen: „T…