„Daňová výhoda pro jednoho je daňová diskriminace pro všechny ostatní. Je pochopitelné, že daňové zvýhodnění stravenek si bude vždy přát zaměstnavatel i zaměstnanec, protože na tom vydělávají oba," vysvětluje ministr financí Miroslav Kalousek v ukázce z rozhovoru pro týdeník Nový Profit, který vyjde v pondělí, proč se o stravenky vede takový boj.
Má prý ale plán, jak spor vyřešit. „Jedna možnost je, že to, co zaměstnanec dostane v naturálním plnění, bude mít zdaněno. Nebo to zdaněno nebude, ale pak si to firma nebude moci dát jako nyní do daňově uznatelných nákladů. To je základní logika. Zdaněný příjem zaměstnance si můžete dát do nákladů, nezdaněný příjem zaměstnance si nemůžete dát do nákladů. Je možné diskutovat, jak se to nakonec udělá," připouští v rozhovoru ministr.
Související:
- ODS vrací úder v kauze Bátora: Kalousek chtěl KSČM u moci
- Kalousek Nečasovi: Pan premiér se mýlí. Vláda pak nemá smysl
„Žádné rukojmí nepoužívám. Ten problém nevznikl ze dne na den. Pana ministra Dobeše jsme se dlouho snažili přesvědčit, aby něco podnikl, pak se o tom jednalo i na vládě. Prostě máte k dispozici jenom určité nástroje na to, abyste dosáhl toho, co považujete za principiálně správné," vysvětluje svůj postoj ke kauze Bátora ministr.
„Vláda, která by připustila, že se státní správa může používat k prosazování extremistických názorů, nemá smysl. Ale trvám na tom, že daňová reforma je předložena," míní Kalousek, že tímto krokem by se přijímání jeho reforem nezpomalilo.
Jak to začalo: Kalousek pohrozil odchodem z vlády. Kvůli „fašounovi" Bátorovi
Zároveň vysvětluje, proč část existovala již dříve a o čem konkrétně je tato, kterou bude schvalovat nynější vládní koalice: „V minulé vládě se mi povedlo prosadit daňový řád, což je změna zákona o daních a poplatcích. Teď jde reformu legislativy, což jsou zákony směřující k jednotnému inkasnímu místu, a reformu institucí. Zákonům o jednotném inkasním místu předcházelo už schválení zákonů o finanční správě a celní správě."
„Od změn u paušálů jsem původně chtěl ustoupit po neúspěšných koaličních diskuzích. Nicméně jsem se k tomu byl nucen vrátit po výsledku daňového plnění k 31. 7. 2011. Zjistili jsme, že výběr daní z příjmu u OSVČ je letos v minusu 0,8 miliardy korun. S trochou nadsázky tak hrozí, že budeme muset přidat do bilance veřejných rozpočtů nový dotační titul - příspěvek na daně OSVČ," vysvětluje část daňové reformy, o níž se také dlouze debatuje - výdajové paušály.
Související: Kalousek: Pozor, přijde pokles ekonomiky. Nenaděláme nic
O některých aspektech se ale bude ještě diskutovat napříč koalicí, například o změně výše paušálů. „Variantou by například bylo umožnit zachování výdajových paušálů, ale s tím, že podnikatel by si nemohl odečítat slevy na dani. Ukáži to na příkladu. Váš roční příjem je dva miliony korun, můžete si uplatnit 80% paušál. Základem pro daň je 400 tisíc korun, ze kterých počítáte daň 15 procent. Uplatníte slevu na manželku a dvě děti a výsledkem bude, že nezaplatíte ani korunu, naopak Finanční úřad vám vrátí 13 tisíc korun," popisuje Kalousek na konkrétním příkladu.
Čtěte více:
- Ministr Kalousek: ČR je i v době turbulencí vnímaná jako stabilní země
- Jenom blbec ustoupí véčkařům dvakrát, tvrdí Kalousek
- Kalousek: Vyšší odvodovou zátěž bohatých zhatila neústupnost VV
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan