První téma bylo jasné: Miloš Zeman. Konkrétně to, že neudělil profesorský titul docentům UK Ivanu Ošťádalovi a Jiřímu Fajtovi. Moderátor připomenul, že proti tomu bývalý předseda TOP 09 brojil již na sociálních sítích. Kalousek prohlásil, že s tím musí nesouhlasit každý, kdo chce žít v právním státě, a zmínil, že soud vyhověl žalobě univerzity a vyzval prezidenta, ať je jmenuje. „Chování prezidenta republiky a často i premiéra je postupný rozklad právního státu, protože prostě nerespektují právní pořádek a některé ústavní zvyklosti, které k tomu právnímu pořádku patří,“ trval na svém Kalousek. Dodal, že na jednání Sněmovny navrhne mimořádný bod kvůli tomu, že kancléř Mynář se evidentně snažil ovlivňovat soudce, kteří rozhodovali v případech, jež se týkaly hradní kanceláře. „To je taky útok na jeden z pilířů právního státu,“ varoval politik. Ale neví, jestli se tento bod vůbec na jednání dostane, a Poslanecká sněmovna může pouze prohlásit, že si toto nikdo dovolit nesmí.
„Prostě nemůžeme k tomu být lhostejní, nejde samozřejmě jenom o poslance, je důležité, aby žádný člověk nebyl lhostejný k tomu, že se nerespektují pravidla. Pokud nebudeme respektovat pravidla, tak se nám tu bude špatně žít,“ vysvětlil Miroslav Kalousek.
Moderátor se pak Kalouska zeptal, jak se pravicovému politikovi daří dnes v opozici. „Tak daří se mu jako v opozici. Práce v opozici je mnohem náročnější, protože nemáte za zády ten vládní aparát,“ sdělil předseda poslaneckého klubu TOP 09. Moderátor mu na to namítl, že v opozici se nemusí zdůvodňovat, stačí kritizovat. Kalousek ale mínil, že se musí obojí a dodal, že předložili své konstruktivní návrhy a oponují vládním návrhům. Ale prý nejsou vždy proti, podle statistik byli dokonce pro více návrhů než proti. Jako úspěch označil, že jim prošly některé pozměňovací návrhy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas