„Po překonání pandemie covidu nám hrozí pandemie kardiovaskulárních chorob, kde je u nás mortalita stále jedna z nejvyšších v EU,“ uvedl předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart na středeční tiskové konferenci nazvané Chronicky nemocní v době pandemie.
„Nárůst počtu osob, které trpí srdečním selháním, je v posledních letech skoro exponenciální, je to do určité míry pandemie 21. století,“ doplnil. Do roku 2040 by podle něj počty srdečních onemocnění měly stoupnout až o 41 procent.
K fatálním onemocněním srdce dnes nepřispívají jen známé faktory, jako je kouření, vysoký tlak a diabetes. Další rizika přišla s karanténou. „Je tu také sociální deprivace, psychosociální stres a vyčerpání, lockdown tomu nepřispívá. Fyzická neaktivita, která je zhoršená karanténními opařeními,“ vyjmenovával Linhart některé faktory, které mohou být původcem vzniku nebezpečných srdečních chorob.
Celý text ZDE
„Během opatření rizikové faktory narůstají. Když zavřete lidi doma, přibývají na váze. Měli bychom se co nejrychleji vrátit do tělocvičen a na sportoviště,“ apeloval. Na úmrtnosti na srdeční nemoci se může podle něj odrazit i zhoršená socioekonomická situace řady domácností.
Lidé podle něj také zanedbávají prevenci a bojí se jít do nemocnice, a to i ve chvílích, kdy už je opravdu zle. Už v prosinci klesl počet pacientů, kteří přijeli do nemocnice s infarktem, o 27 procent. K diabetologům chodí zase na kontroly až o 30 procent méně pacientů než v době před pandemií koronaviru.
„Hrozí nám epidemie metabolických onemocnění, ale i psychiatrických onemocnění a depresí. Musíme rychle udělat nějakou akci, abychom tuhle situaci dokázali nějak ovlivnit,“ apeloval Richard Češka, vedoucí Centra preventivní kardiologie v pražské Všeobecné fakultní nemocnici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab