„27. října jsem se zúčastnil vojenské přísahy. Večer se uskutečnila modlitba za vlast, která připomněla i dokončování varhan pro katedrálu svatého Víta. 28. října jsem byl na vojenské přehlídce na hoře Vítkov, kde se uctívá památka těch, kteří položili život za samostatné Československo. Večer byl zakončen na Pražském hradě,“ sdělil ke svému programu v uplynulých dnech Duka.
„28. říjen má svoji historii. Váže se k svatému Václavovi. Víme, že v roce 1918 u sochy svatého Václava spisovatel Alois Jirásek a premonstrátský kněz Isidor Zahradník vyhlásili samostatný československý stát. Předběhli tak národní výbor, ale nerespektovali přání zahraničního výboru na čele s T. G. Masarykem, kteří nechtěli toto datum, protože chtěli, aby nejprve došlo k abdikaci císaře. Někdy však dějiny nepíší politici, ale píše je lid. Byl to tedy hlas lidu. Václavské náměstí je tak spojeno s našimi dějinami,“ uspořádal exkurz do historie Duka.
„28. říjen dostal ještě jeden náboj, který se neuplatňuje na státní svátek 28. září. V určitém období byl 28. říjen potlačen, byl nazýván dnem znárodnění; a tím, že odpadl svátek věrných zemřelých, tak se stal tímto dnem 28. říjen," dodal pak ještě Duka a rozhovořil se o Dušičkách, jež těmto dnům dominují.
Závěrem se Duka vyjádřil k úmrtí Karla Gotta a k poslednímu rozloučení v katedrále svatého Víta. „Karel Gott si to přál, přála si to jeho manželka i jeho rodina. Jako křesťan měl právo na křesťanský pohřeb. Bohoslužbu, zádušní mši je možné sloužit za každého člověka,“ uvedl Duka. „Byl jsem nervózní, především před samotným obřadem. Víte, že je na vás obrácena pozornost široké veřejnosti,“ dodal. „Karel Gott se na svoji smrt připravoval, byl v kontaktu s dvěma duchovními,“ zmínil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef