Kazachstán. Bohatá země mezi Ruskem a Čínou, ukořistěná jednou rodinou. Postřehy zkušeného znalce

09.01.2022 9:21 | Analýza

Diváci světových médií v posledních dnech objevili Kazachstán, zemi, o které doposud věděli jen proto, že si ji jako ukázku zaostalosti vybral komik Sacha Baron Cohen do filmu Borat. Délce jejich zájmu o tuto zemi bohužel často odpovídá i hloubka povědomí o někdejší svazové republice. ParlamentníListy.cz požádaly o obsáhlejší představení Kazachstánu Milana Syručka, nestora české žurnalistiky a znalce postsovětského regionu.

Kazachstán. Bohatá země mezi Ruskem a Čínou, ukořistěná jednou rodinou. Postřehy zkušeného znalce
Foto: Screen Youtube
Popisek: Protesty v Kazachstánu

Kazachstán je u nás známý především jako místo, odkud startoval do vesmíru náš první kosmonaut Vladimír Remek. Bajkonur sice leží v této republice, ale toto město, dříve nazývané Leninsk, je společně se stejnojmenným kosmodromem pronajato Ruské federaci až do roku 2050.

Jestli se nemýlím, poslední česká návštěva na vysoké úrovni v Kazachstánu se uskutečnila v září 2013, kdy senátní delegaci vedl tehdejší jeho předseda Přemysl Sobotka, jehož doprovázela i delegace našich podnikatelů. Vždyť z této země dovážíme suroviny a energie a naopak dodáváme investiční celky, pomáháme při výstavbě dopravní infrastruktury a sportovišť.

To však není hlavním důvodem, proč se nyní v našich médiích znovu skloňuje tento asijský stát, bývalý člen Sovětského svazu.

Od celin po vesmír

Pravda, občas se o Kazachstánu informace objevily i dříve. Například v roce 1954, kdy tehdejší generální tajemník ÚV KSSS N. S. Chruščov přišel s nápadem  přeměnit kazachstánskou step v úrodná pole. Na pomoc povolal komsomolce, aby step rozorali a zaseli zde obilí. Dokonce hlavní město, tehdy nazývané Nur-Sultan, přejmenovali na Celinograd. Ukázalo se však, že dobrovolníci sklízeli sotva tolik, kolik zaseli, a tak se od těchto pokusů v roce 1971 upustilo.

Obdoba arabského jara?

Nyní Kazachstán obrací na sebe pozornost z jiného důvodu: v Kazachstánu to kvasí. Z budovy radnice a vůbec z vládních budov v celé zemí stoupá kouř, neboť na ně zaútočili mladí demonstranti, kteří rovněž strhli sochu prvního prezidenta této země Nursultana Nazarbajeva.  Především se střetli s policií a s dalšími pořádkovými silami a po náměstích a ulicích tekla jejich krev. Spojovalo je jedno heslo: Shal, ket, česky Starče, odejdi. Odkazovalo na jednaosmdesátiletého Nazarbajeva, který sice už není prezidentem, ale zůstal šéfem Rady bezpečnosti, a především zůstává symbolem diktátorského režimu.

V něm pokračuje Nazarbajevův nástupce  Kassym-marta Tokajev. Ten se zpočátku snažil demonstranty uklidnit, rozpustil vládu, z kazachstánské Rady bezpečnosti odvolal Nazarbajeva a hlavně snížil ceny pohonných hmot, kvůli nimž vlastně 2. ledna nepokoje začaly. Jenže s růstem nepokojů rostla i ostrost zákroků vládních mocenských sil, které si vyžádaly desítky mrtvých a stovky raněných. Tím vzrostly i násilnosti demonstrantů. Přesné údaje nejsou známy, je to přísně kontrolovaná země a navíc úmyslný výpadek internetu znemožnil přístup k nezávislým informacím.

Další „bratrská pomoc“?

Tokajev se obrátil o pomoc na bezpečnostní blok ovládaný Ruskem, aby pomohl „potlačit teroristickou hrozbu“. Blok je známý jako Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) a zahrnuje Rusko a pět bývalých sovětských zemí. Oznámení o připravenosti zasáhnout vydal ve středu večer arménský prezident Nikol Pašinjan. Putin velice rád takové žádosti vyhověl, protože mu to umožňuje obnovit ruský vliv v zemi, jejíž obrovské zásoby energetických zdrojů udělaly z ní ekonomickou velmoc Střední Asie.

„Pro někoho je to lidová vzpoura a pro někoho skvělá šance obnovit SSSR na úkor vyděšených diktátorů, kteří zradí svou zemi, aby si zachránili kůži a to, co zbylo z jejich moci,“ uvedl pro Al-Džazíru Nikolaj Mitrochin, expert na region a výzkumník na německé Brémské univerzitě.

Moskva se do určité míry distancovala od chaosu. Kreml prohlásil, že Kazachstán může „nezávisle vyřešit své domácí problémy“ a varoval před zahraničním vměšováním. Problémem ovšem je, že tyto demonstrace – alespoň podle dostupných informací – nejsou koordinované a nemají své vůdce.

„Neexistují žádné společné, rozuměj organizační, struktury a zjevní vůdci, zatím jde o protest pracovníků z hlavních průmyslových odvětví, zřejmě malých podnikatelů a mladých lidí,“ řekl Mitrochin.

Protesty se zásadně liší od předchozích nepokojů, které byly snadno potlačeny.

„Tyto nepokoje jsou ve zcela jiném měřítku – zahrnují celou zemi – a ukazují, do jaké míry byla předchozí stabilita povrchní a založená na rozdělení kořisti malou, nezodpovědnou elitou,“ uvedl Al-Džazíře Kevork Oskanian, lektor na univerzitě z Exeteru ve Spojeném království. Protesty spíše znamenají širší, celoregionální touhu po politické změně.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Jan Lipavský byl položen dotaz

Peníze a kariéra jsou pro vás evidentně na prvním místě

Jestli máte takový problém s tím být Pirát, proč jste stranu neopustil dřív, než se jí přestalo dařit? Možná teď zůstanete dál ministr, možná si pak vysloužíte nějaký dobrý flek, ale to je vám jedno, jak jste se zachoval jako člověk? Bartoš vás kdysi bránil a zastával se vás a co jste udělal vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Popřála k vítězství. To stačilo. I Hrušínský šel vynadat Maláčové za Konečnou

22:30 Popřála k vítězství. To stačilo. I Hrušínský šel vynadat Maláčové za Konečnou

Zvolení bývalé ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové novou předsedkyní Sociální demokraci…