„Po zemi už chodíte více než 80 let,“ zahájil Niedermayer rozhovor poukazem na bohaté Schwarzenbergovy zkušenosti. „Bohužel ano, jsem dědek starej,“ zavtipkoval Schwarzenberg. Poté Niedermayer připomněl Schwarzenbergův podíl na budování nové demokratické České republiky spolu s Václavem Havlem a zeptal se ho, jak vnímá datum 1. května 2004, tedy den, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie. „Jak jsem do prosince roku 1989 žil na západ od českých hranic, tak jsem velmi pečlivě sledoval vytváření té Evropy. Pamatuji si, jak jsem ještě jako kluk četl noviny, jak se jednalo o Římských smlouvách, jak se vytvořilo Evropské hospodářské společenství, ten celý vývoj mě strašně zajímá,“ vzpomínal Schwarzenberg.
Náš vstup do EU považuje Karel Schwarzenberg za samozřejmý. „Konečně jsme uznaní členové té společnosti, kam patříme,“ prohlásil. Pak ale trochu zalitoval toho, jací jsou Češi euroskeptici: „Nikdy jsem netušil, že v Evropě budeme největší pochybovači a, promiňte ten výraz, kazišukové.“
Niedermayer poté připustil, že v české společnosti se diskuze ohledně EU vedou na mnoho témat. Zalitoval, že mezi těmito tématy chybí pochopení, že Evropa stojí na jasných právních základech. „Že bychom měli respektovat princip právního státu, princip, že když se na něčem dohodneme, tak to platí,“ pokračoval Niedermayer. Karel Schwarzenberg posléze souhlasil, že se jedná o nejdůležitější součást evropského projektu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs