„Obeslal jsem na podzim představitele všech států, které mají potenciál se přihlásit do výběrového řízení zakázky na dostavbu nových jaderných zdrojů. Tedy USA, Rusko, Čínu, Koreu, Japonsko a Francii,“ uvedl Lipavský s tím, že přibral i Německo, protože je naším sousedem a má silný průmysl.
Dle jeho slov šlo o informativní schůzku, z níž nechce nyní vyvozovat závěry, koho by na výstavbu doporučil. Podle jeho slov je však jasné, že by měl být hlavně vypsán tendr.
„Důvod, proč to trvá, je ten, že na politické scéně není konsenzus, jak by to mělo proběhnout,“ dodal Lipavský s tím, že Hrad tlačí na ruskou nabídku a zbytek stran se pak věnuje obraně proti tomu.
O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a americký Westinghouse.
Původní text ZDE.
Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové. Asociace ekologických organizací Zelený kruh vyzvala předsedy vládních politických stran ke změně energetické politiky. Prioritou podle ní mají být investice do obnovitelných zdrojů a modernizace české energetiky, nikoli stavba nových jaderných reaktorů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef