Kdo drží internet, má moc. ACTA směřuje právě k tomu, varoval Bartoš

01.02.2012 21:34 | Zprávy

Česko v Tokyu podepsalo smlouvu proti padělkům a kopírování ACTA, která podle komunity uživatelů internetu omezuje osobní svobodu a volný pohyb v rámci vůbec posledního svobodného média. Podle šéfa České pirátské strany Ivana Bartoše jde zejména o boj velkých korporací o nadvládu nad internetem. Protože kdo vlastní internet, ten manipuluje masami, ten má skutečně moc.

Kdo drží internet, má moc. ACTA směřuje právě k tomu, varoval Bartoš
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš v pořadu Hyde park

"To je korporátní lobby amerických filmových a nahrávacích společností," charakterizoval smlouvu ACTA Bartoš v průběhu svého působení v interaktivním pořadu České televize Hydepark. "Je to dohoda, která umožní, aby korporace ovládly poslední svobodné médium světa - internet." Reálný důvod pro to přitom není - za poslední čtyři roky totiž například návštěvnost kin vzrostla o 25 procent.

O pokoutnosti a postranních úmyslech této smlouvy podle něj svědčí i fakt, že před svým podpisem nebyla nikde dohledatelná. Že veřejnost neměla možnost o ní diskutovat. "Dohoda ACTA se v podstatě dostala na veřejnost až pomocí WikiLeaks. Děje se tak to, že dostáváme informace o zákonech až  poté, co jsou schválené, a přitom se týkají nás všech," zdůraznil Bartoš.

Kdo má internet, má moc

"Podle českých zákonů existuje legální možnost udělat si kopii čehokoli pro vlastní potřebu. Jenomže jak budete, když například cestujete s kopií něčeho, dokazovat, že je legální? No to musíte dělat ve velkém, musíte kontrolovat všechny směry distribuce originálu, zjišťovat, kudy se vydává, apod. a to už je obrovský zásah do soukromí," řekl Bartoš.

Kdokoli pak bude mít tuto možnost kontrolovat, může i vsugerovávat. "Kdo bude kontrolovat internet, ten bude moci manipulovat masami. Bude mít obrovskou moc." A lidé už nebudou svobodní, nebudou se moci rozhodnout nezávisle na nikom a na ničem.

Svoboda je přitom jedna z nejdůležitějších hodnot, které Česká pirátská strana vyznává. Bartoš ovšem zdůraznil: svoboda, která není na úkor nikoho jiného. Autoři jakéhokoli obsahu podle něj musí dostat zaplaceno. "Autor sám se přeci může rozhodnout - zda dát své dílo do kamenného obchodu, kde dostane deset procent z prodeje, nebo dát ho třeba na server typu megaupload, kde dostane 90 procent. Jenomže to už teď nemůže, protože megaupload byl zablokován," uvedl. Dostal se tedy ke stále stejnému východisku - smlouvy typu ACTA slouží těm starým strukturám, těm původním společnostem, které výrazně ohrožují uživatelsky (i autorsky) přátelštější společnosti nové.

TOP 09 je najednou strašně proti ACTA? Vždyť jsme ji podepsali kvůli Schwarzenbergovi

Bartoš považuje za nejsmutnější věc vůbec to, že se o ACTA mluví až teď, tedy až poté, kdy je podepsána. A že se stává populárním tématem i pro politické subjekty, které o ni nikdy zájem neprojevovaly. "Ze včerejšího prohlášení TOP 09 vyplývá, jak je ta ACTA strašná a jak oni jsou hrozně proti ní, ale přeci vždyť to byl ministr zahraničí Schwazenberg, kdo to v Tokyu ještě s ministerstvem průmyslu spáchali," poznamenal.

Jak věc vidí jeho strana, by měl přiblížit čtvrteční happening na pražském Klárově. "Ano, pořádáme protest, připluje tam pirátská loď, pozvali jsme si i politiky z jiných stran, aby veřejně prezentovali svůj názor, bude tam petiční stánek. Na Facebooku je k akci přihlášeno osm tisíc lidí, vzhledem k tomu, že bude minus dvacet stupňů, tak nejsem zas takový optimista. Ale pokud nezmrznem, potáhneme to dál."

Bezprostředně po skončení pořadu měl Bartoš na stránkách Hydeparku velmi pozitivní hodnocení - přes 90 procent lidí mu dalo palec nahoru (celkem přitom hlasovalo přes tisíc pět set lidí).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…