České nemocnice se již léta potýkají s nedostatkem personálu. Ale doba covidová situaci ještě zhoršila. Zatímco nemocnice se plnily novými covid pozitivními pacienty, personálu ubývalo, protože i lékaři a sestry se občas nakazili. Většina zdravotníků se naštěstí vyléčila, ale několik desítek lékařů a sester bohužel zemřelo.
Zdá se, že s britskou mutací viru se situace ještě o poznání zhorší.
„Covid se u nás začal šířit velmi agresivně a jinak, než jsme byli zvyklí. Bylo to pro nás varování, že je něco špatně,“ popsal pro Lidovky.cz ředitel nemocnice Štěpán Votoček. „Dříve se od jednoho nakaženého zdravotníka infikovali jedinci, teď celý kolektiv. Když to řeknu zjednodušeně, kdo prošel kolem, ten to chytil,“ doplnil.
Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) testy vzorků ukazují, že britská mutace se rozšířila už mezi stovky lidí. Vzorky zkoumá Státní zdravotní ústav.
Právě kvůli britské mutaci sáhla vláda ke zpřísnění protikoronavirových restrikcí. V tuto chvíli ale už není moc toho, co dál zpřísňovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp