Kdo sežene práci, připraví o ni druhého, píše místostarosta ČSSD

13.01.2012 13:00 | Zprávy

Média, ať už tištěná či jiná, používají k informování velké množství klišé a frází. To pro ParlamentníListy.cz uvedl místostarosta Prahy 5 za ČSSD Petr Lachnit. Kromě jiného se vyjádřil ke stavu zaměstnanosti anebo přímých voleb starostů. To jsou podle Lachnita témata, kde média neinformují objektivně.

Kdo sežene práci, připraví o ni druhého, píše místostarosta ČSSD
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

Podle slov Petra Lachnita (celý text ZDE) už bohužel příliš nevnímáme skutečný obsah informací a jen málokdo se zamyslí nad jejich smyslem. "Tak je opakujeme - v rozhovorech, projevech, ve veřejných vystoupeních. Každé zjednodušení má v sobě riziko zkreslení. To se stává i z dobré vůle. Obávám se ale, že v řadě těch hloupých klišé není v pozadí dobrá vůle, ale jen neznalost a nedostatek vlastních názorů. Často patrně i snaha manipulovat veřejným míněním," uvádí pro ParlamentníListy.cz Lachnit.

Jako jeden z příkladů zmiňuje tlak politiků na nákup českých potravin. Problém je podle zástupce Prahy 5 v tom, že se stejnou mírou netlačí také na prodej českých knih nebo na návštěvy českých autorů v divadlech.

"Přitom je nesporné (alespoň doufám, že nesporné), že národní kultura a identita je pro společnost ještě daleko důležitější, než vlastní zemědělská produkce. Rozhodně máme větší problémy s vyjadřováním než se stravováním," konstatuje Lachnit.

Jiný příklad je podle něho míra nezaměstnanosti. Nikoli složitou matematikou, ale údajně prostými kupeckými počty si lze snadno uvědomit, že pokud si dlouhodobě nezaměstnaní dokážou najít práci, pak jedině na úkor druhých, kteří ji ztratí. Tato situace bude podle Lachnita trvat do té doby, než dokáže stát vytvořit podmínky pro vznik nových pracovních míst a přispěje tak ke zvýšení zaměstnanosti.

Obdobný postup mohou prý média volit také u tématu přímých voleb starostů. To podle Lachnita (více jeho textů ZDE) znamená rozšíření přímé demokracie. "Líbivé heslo, ale málo domyšlené," tvrdí. "Zvolíme-li si v přímé volbě starostu, pak to neznamená, že ve složení zastupitelstva bude převažovat právě jeho politický, názorový nebo myšlenkový proud. Protože kandidát na starostu bude patrně nejčastěji nezávislý, je velmi pravděpodobné, že v zastupitelstvu bude on sám patřit k menšinovému proudu," dodává.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…