Zálom připomíná, že Evropská unie nedávno sama zavedla více než 30% cla na čínské elektromobily – a v tu chvíli bylo ticho po pěšině. Žádné hlasité protesty, žádné apely na volný trh. „Doublethink není nemocí jen ‚těch správných‘, kteří adorují Evropskou unii ať udělá cokoliv, ale jsou ochotni přispěchat s kritikou toho stejného, dělá-li to ďábel Donald Trump,“ píše Zálom s ironií.
Je dobře, že máme přímou volbu prezidenta?Anketa
Podle Záloma navíc není vůbec jisté, že USA mohou v této „hře na kuře“ uspět. „Celní politika poškozuje všechny. Ale vůle snášet to bude na straně Američanů nižší než na straně Číňanů nebo Indů. Kdo tady bude to kuře, které uhne?“ ptá se.
Jedinou možnou ospravedlnitelnou strategií by podle něj bylo, kdyby Trump chtěl „zrušit všechny možné dotace a subvence, které jsou zaváděny na straně vývozců“ a současně totálně deregulovat americkou ekonomiku. Jinak je to jen další útok na svobodu obchodu.
Svobodní se dlouhodobě staví proti celní politice i v evropském kontextu. „Ekonomické zákonitosti platí vždy a za všech okolností. Jsou-li cla zhoubou ekonomiky a trhu, jaký smysl má používat je jako nástroj nátlaku?“ uzavírá Luboš Zálom.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný