Když Trump i Brusel dělají totéž, měří se dvojím metrem, říká Zálom

11.04.2025 12:35 | Komentář

Zatímco se západní média a mnozí ekonomové hlasitě pohoršují nad Trumpovou obchodní politikou, která opět hrozí celní válkou, Luboš Zálom, místopředseda Svobodných, upozorňuje na pokrytectví, které tento rozruch provází. „Ekonomové houfně kritizují Trumpova cla. Odkud se tak najednou všichni ti horliví zastánci volného trhu?“ ptá se ve svém blogu.

Když Trump i Brusel dělají totéž, měří se dvojím metrem, říká Zálom
Foto: Archiv L. Záloma
Popisek: Luboš Zálom, místopředseda Svobodných

Zálom připomíná, že Evropská unie nedávno sama zavedla více než 30% cla na čínské elektromobily – a v tu chvíli bylo ticho po pěšině. Žádné hlasité protesty, žádné apely na volný trh. „Doublethink není nemocí jen ‚těch správných‘, kteří adorují Evropskou unii ať udělá cokoliv, ale jsou ochotni přispěchat s kritikou toho stejného, dělá-li to ďábel Donald Trump,“ píše Zálom s ironií.

Anketa

Je dobře, že máme přímou volbu prezidenta?

hlasovalo: 5306 lidí
Na rozdíl od některých svých kolegů z pravice, kteří Trumpova cla hájí jako strategický tah, Zálom drží konzistentní pozici: „To, co vím o ekonomii, mi zabraňuje nalézt na Trumpově celní politice cokoliv dobrého.“ A dodává, že zásady ekonomické svobody nejsou věcí politické taktiky, ale univerzálně platných zákonitostí. Odkazuje přitom na klasiky liberální ekonomie – Ludwiga von Misese a Murrayho Rothbarda – kteří cla jednoznačně odmítali jako nástroj destruktivní pro trh i prosperitu.

Podle Záloma navíc není vůbec jisté, že USA mohou v této „hře na kuře“ uspět. „Celní politika poškozuje všechny. Ale vůle snášet to bude na straně Američanů nižší než na straně Číňanů nebo Indů. Kdo tady bude to kuře, které uhne?“ ptá se.

Jedinou možnou ospravedlnitelnou strategií by podle něj bylo, kdyby Trump chtěl „zrušit všechny možné dotace a subvence, které jsou zaváděny na straně vývozců“ a současně totálně deregulovat americkou ekonomiku. Jinak je to jen další útok na svobodu obchodu.

Svobodní se dlouhodobě staví proti celní politice i v evropském kontextu. „Ekonomické zákonitosti platí vždy a za všech okolností. Jsou-li cla zhoubou ekonomiky a trhu, jaký smysl má používat je jako nástroj nátlaku?“ uzavírá Luboš Zálom.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Lavrov o Západu: Chystají novou válku. S Německem, Francií a Británií v čele

4:44 Lavrov o Západu: Chystají novou válku. S Německem, Francií a Británií v čele

„Donald Trump navrhl vrátit se k normálnosti a zastavit idiotský postoj, který byl ostudou pro ameri…