Když kupónová knížka vyhrála Klausovi volby. Byl to podvod, vzpomínal poražený soupeř

10.07.2021 16:10 | Seriál

VOLEBNÍ VZPOMÍNKY A PERLY Svobodné volby, svobodné volby, neslo se Václavským náměstím v listopadu 1989. Lidé žádali právo rozhodovat o své budoucnosti. Devatero parlamentních voleb, které od té doby absolvovali, přineslo mnoho nezapomenutelného. Pojďme si připomenout ty největší „svátky demokracie“, jejich půvab i bizár. Poslední federální volby v roce 1992 zrodily v české politice fenomén Václava Klause. A pomohla mu k tomu jedna knížka s jeho autogramem...

Když kupónová knížka vyhrála Klausovi volby. Byl to podvod, vzpomínal poražený soupeř
Foto: Screen Youtube
Popisek: Václav Klaus na mítinku s voliči v roce 1992

Občanské fórum bylo po triumfu ve volbách roku 1990 tak širokou koalicí, že se během několika měsíců stihlo rozpadnout na množství frakcí a skupin, v nichž se na konci volebního období (a to ještě trvalo místo čtyř let jen dva roky) téměř nikdo nevyznal.

Dva hlavní nástupnické proudy se seskupily v Občanské demokratické straně a Občanském hnutí. ODS založil v dubnu 1991 ministr financí Václav Klaus. V OH se shromáždili téměř všichni, kteří s jeho přístupem k politice a ekonomice nesouhlasili.

Hnutí formálně předsedal ministr zahraničí Jiří Dienstbier, ovšem kromě něj zde skončil třeba i předseda české vlády Petr Pithart a mnoho dalších ministrů a parlamentních funkcionářů. Když OH na jaře 1992 pořádalo volební sjezd, byli za její místopředsedy vybráni Pavel Rychetský, Jan Sokol a tehdy mladý ekologický aktivista Martin Bursík.

Pokud OH bylo „hnutím mnoha ministrů“, tak ODS se již před volbami rýsovala jako „strana mnoha voličů“. Již od roku 1991 byla partaj, identifikovaná svým zakládajícím předsedou Václavem Klausem, jednoznačným lídrem průzkumů.

Za ní ovšem byla celkem velká propast, což mnozí brali jako ohromnou šanci volný prostor zaplnit. V přetrvávajícím nadšení počátků demokracie zde stále působilo několik desítek stran a mnozí lidé si pohrávali s myšlenkou založit ještě další.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

7:24 „Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

Česko nečelí setrvalému poklesu porodnosti jako jediné. I dalším zemím Evropy hrozí, že v příštích d…