Následky války na Ukrajině se propírají v médiích dennodenně. Méně často se zmiňují následky psychologické. Právě ty má řada ukrajinských vojáků, kteří měli to štěstí, že se z bojů vrátili. Jedním z nich byl i Ihor Cholodilo, ukrajinský psycholog a medik, který na začátku roku sloužil v armádě při evakuaci zraněných. Při tom byl zasažen výstřelem z ruského tanku. Utrpěl zranění očí a srdce a nebyl schopen komunikovat.
Operace mu zachránila zrak i srdce. Ale nadále trpěl zadrháváním a huhňal při řeči. Zkoušel spoustu různých terapií, i radikálních, píše deník The Economist. Ale pomohlo mu až to, že potkal Vladislava Matrenického, průkopníka v oblasti psychoterapie asistované psychedeliky, který mu navrhl, jestli by nevyzkoušel ketamin.
Ihor Cholodilo ho zkusil, neočekávaje velké zlepšení. To se ale dostavilo. Jen po jedné návštěvě jeho zadrhávání v podstatě zmizelo a po dalších pěti byl údajně již v podstatě v normálním stavu. Zmizely jeho uzavření se do sebe, noční můry a strach o život. Terapie ketaminem prý nebyla žádná procházka růžovou zahradou, ale dle jeho slov mu dovolila vyřešit traumata, která vyvolávala jeho symptomy.
Dle deníku je ketamin na Ukrajině k léčení duševních poruch povolen od roku 2017, nicméně výzkum v tomto oboru je mnohem staršího data a probíhal i v USA v padesátých a šedesátých letech, ale po vzniku hnutí hippies upadl v politickou nemilost a k psychedelikům bylo přistupováno stejně jako k narkotikům. Nicméně v některých zemích se opět vrací na výsluní.
Na Ukrajině je doktor Matrenický jediný, který poskytuje terapii ketaminem. Uvádí, že měl celkem 300 pacientů s depresemi, na které nic nezabíralo, s PTSD a s úzkostnými stavy. Čím dál více z nich jsou vojáci, kteří léčbu hledají na vlastní pěst. Jedno kolo léčby u něho stojí 4000 hřiven, tedy něco kolem 2400 korun. Pacienti obvykle absolvují dvě až šest sezení. Ketamin se do těla vpravuje přes kapačku – půl miligramu na kilo živé váhy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.