Ketamin je smíří se smrtí. Ukrajina chystá „medicínu“ pro vojáky

16.01.2024 13:25 | Zprávy

Ukrajinským vojákům může pomoci ketamin, píše magazín The Economist. Psychedelikum jim prý pomůže vyrovnat se s traumaty, jako se to už některým absolventům této léčby podařilo. Něco jiného je ale poskytování takového „léku“ na frontě. Právě to ale jeden z absolventů léčby navrhuje, aby vojáci mohli jednak ventilovat emoce a nevznikaly u nich deprese, ale aby se také „smířili s možností smrti“. Některé jednotky prý už „experimentují“.

Ketamin je smíří se smrtí. Ukrajina chystá „medicínu“ pro vojáky
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Následky války na Ukrajině se propírají v médiích dennodenně. Méně často se zmiňují následky psychologické. Právě ty má řada ukrajinských vojáků, kteří měli to štěstí, že se z bojů vrátili. Jedním z nich byl i Ihor Cholodilo, ukrajinský psycholog a medik, který na začátku roku sloužil v armádě při evakuaci zraněných. Při tom byl zasažen výstřelem z ruského tanku. Utrpěl zranění očí a srdce a nebyl schopen komunikovat.

Operace mu zachránila zrak i srdce. Ale nadále trpěl zadrháváním a huhňal při řeči. Zkoušel spoustu různých terapií, i radikálních, píše deník The Economist. Ale pomohlo mu až to, že potkal Vladislava Matrenického, průkopníka v oblasti psychoterapie asistované psychedeliky, který mu navrhl, jestli by nevyzkoušel ketamin.

Ihor Cholodilo ho zkusil, neočekávaje velké zlepšení. To se ale dostavilo. Jen po jedné návštěvě jeho zadrhávání v podstatě zmizelo a po dalších pěti byl údajně již v podstatě v normálním stavu. Zmizely jeho uzavření se do sebe, noční můry a strach o život. Terapie ketaminem prý nebyla žádná procházka růžovou zahradou, ale dle jeho slov mu dovolila vyřešit traumata, která vyvolávala jeho symptomy.

Dle deníku je ketamin na Ukrajině k léčení duševních poruch povolen od roku 2017, nicméně výzkum v tomto oboru je mnohem staršího data a probíhal i v USA v padesátých a šedesátých letech, ale po vzniku hnutí hippies upadl v politickou nemilost a k psychedelikům bylo přistupováno stejně jako k narkotikům. Nicméně v některých zemích se opět vrací na výsluní.

Na Ukrajině je doktor Matrenický jediný, který poskytuje terapii ketaminem. Uvádí, že měl celkem 300 pacientů s depresemi, na které nic nezabíralo, s PTSD a s úzkostnými stavy. Čím dál více z nich jsou vojáci, kteří léčbu hledají na vlastní pěst. Jedno kolo léčby u něho stojí 4000 hřiven, tedy něco kolem 2400 korun. Pacienti obvykle absolvují dvě až šest sezení. Ketamin se do těla vpravuje přes kapačku – půl miligramu na kilo živé váhy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Už jsem o tom zde psal, že po válce na Ukrajině se tu bude potulovat desetitisíce agresivních narkomanů, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 16.01.2024 13:54:09
Vojáci co byli v Iráku,Afganistánu vyprávěli, že každé ráno nastoupili USA vojáci /většina barevných/ před ošetřovnu a sypali jim do dlaně patáky na oblbnutí, a nyní neví jak se zbavit těch milionu závislých. Armády vytvářejí armády nebezpečných lidí

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Dejte pokoj!“ Premiér Fiala popřál občanům. Reakce nebyla vřelá

14:20 „Dejte pokoj!“ Premiér Fiala popřál občanům. Reakce nebyla vřelá

Premiér Petr Fiala (ODS) se rozhodl popřát občanům České republiky radostné a klidné svátky a působi…