"Stali jsme se spolutvůrci nového státu, který zaručoval občanská práva a na mezinárodní scéně vystupoval jako příklad demokratického režimu, jako obhájce spolupráce a míru. Jeho zakladatelé Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik mu dali do vínku posvátnost svobody, parlamentní demokracii a humanitní ideály," uvedl Kiska.
Hlava slovenského státu připomněla, že vznik ČSR znamenal také značný přínos pro Slovensko. "Během jeho existence vznikly vzdělávací, kulturní, společenské i politické organizace, slovenský národ se politicky i sociálně dotvořil. Pro široké vrstvy obyvatelstva se otevřely do té doby nepoznané možnosti navštěvovat slovenské školy a uplatnit se ve veřejném životě," píše se v prohlášení slovenského prezidenta.
Ačkoliv ČSR za krátké období svého fungování podle Kisky nevyřešila všechny problémy, kterým čelila, z jejího demokratického ducha, principů a hodnot, o které se opírala, mohou prý dodnes čerpat Slovensko i Česko coby nástupnické státy někdejšího Československa.
"I v současném období, kdy je demokracie ve světě vystavena zkouškám a když ji i u nás doma nejednou provázejí pochybnosti a kritika, si můžeme uvědomit, že máme šanci obstát i díky neocenitelné historické zkušenosti s demokracií, kterou jsme získali díky založení Československa," uvedl Kiska.
Slovenská média u příležitosti výročí založení ČSR připomněla, že tento den je v Česku na rozdíl od Slovenska státním svátkem. List Denník N zase otiskl článek, ve kterém srovnal vývoj ekonomiky, demografie či sportovní úspěchy obou zemí bývalé federace. "Hospodářsky je na tom Česko stále lépe, ačkoliv ho dobíháme. Češi žijí déle než Slováci s důchod si užívají ve větším zdraví," napsaly noviny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa