Kiska i šéf Sněmovny položili v Bratislavě věnce k soše Štefánika

28.10.2018 9:55 | Zprávy

Položením věnců k soše spoluzakladatele Československa (ČSR) Milana Rastislava Štefánika v Bratislavě si dnes slovenský prezident Andrej Kiska a šéf parlamentu Andrej Danko připomněli výročí založení ČSR. Oba vedoucí představitelé Slovenska při této příležitosti označili Štefánika za přední osobnost v dějinách země. Zprávu přinesla ČTK.

Kiska i šéf Sněmovny položili v Bratislavě věnce k soše Štefánika
Foto: Radim Panenka
Popisek: Památník M.R. Štefánika

„Bez osoby Milana Rastislava Štefánika by Československo jako takové nepochybně nevzniklo. Jeho podíl na vzniku Československa je obrovský. To, že zorganizoval československé legie, jakoby první československou armádu, dalo legitimitu následným jednáním,“ řekl Kiska.

Hlava slovenského státu zmínila Štefánikovo heslo, že kdo si myslí, že svobodu za ně vybojuje někdo jiný, si ji nezaslouží. „Všichni, kteří chtějí lepší Slovensko a nejsou ochotni přiložit ruku k dílu, si ho tak trochu nezaslouží. Soudím, že to platí i pro Česko. Proto bychom si měli slova zakladatele Československa vzít k srdci a udělat všechno pro to, aby ze Slovenska, ale i z Česka, byly země, na které je každý občan hrdý,“ uvedl Kiska.

„Je velká škoda, že generál Štefánik nás tak brzy opustil. Naše národy ho potřebovaly zejména v těžkých letech. Udělal by pro nás ještě mnoho,“ uvedl předseda parlamentu a nacionalistické Slovenské národní strany Andrej Danko. Ocenil také klidné rozdělení československé federace na konci roku 1992.

Štefánik tragicky zahynul ve věku 38 let při nehodě letadla, kterým se v květnu roku 1919 vracel do vlasti.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil také chargé d'affaires českého velvyslanectví v Bratislavě Pavel Sladký i primátor slovenské metropole Ivo Nesrovnal. Kladení věnců se uskutečnilo před cestou Kisky a Danka na oficiální oslavy vzniku ČSR do Prahy, kam při této příležitosti již v sobotu přijel slovenský premiér Peter Pellegrini.

Oficiální oslavy založení společného státu Čechů a Slováků jsou na Slovensku naplánovány na úterý, kdy si země připomíná výročí přijetí Martinské deklarace, kterou se v roce 1918 slovenští představitelé přihlásili ke vzniku samostatného československého státu. Oslav v Martině na severu země se zúčastní vedoucí politici ČR i Slovenska.

Slovensko si výročí Československa v uplynulých letech oficiálními oslavami nepřipomínalo, 28. říjen v zemi na rozdíl od Česka není státním svátkem. Sté výročí přijetí Martinské deklarace, které připadá na 30. října, si Slovensko připomene státním svátkem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úder Bruselu: Domluva mezi Trumpovým ministrem a Maďarskem

12:35 Úder Bruselu: Domluva mezi Trumpovým ministrem a Maďarskem

Maďarský premiér Viktor Orbán je s nástupem Donalda Trumpa opět na koni. Podle maďarského ministra z…