Konference se konala 1. května, jak bylo zmíněno, byla neveřejná, tedy exprezident Klaus nemůže uvádět další jména přítomných účastníků. Velmi zajímavé jsou jeho postřehy, které z této akce sdílí s českou veřejností na svém webu.
Jedním z prvních důležitých bodů je konstatování, že naprostá ideologizace debaty o energetice v politice prý ničí jak energetiku, tak politiku. Problém energetiky navíc existoval v Evropě dávno před ukrajinskou krizí a před zproblematizováním dodávek energetických zdrojů z Ruska. „Byl spojen s nárůstem moci zelené ideologie a ‚Zeleného údělu‘,“ dodává bývalá hlava státu.
Debata se vedla také o snížení závislosti na Rusku. Evropské země hledají náhradu ruských energií a také možný společný postup Evropy. Ovšem závislost Německa na dovozu z Ruska je veliká. „Německo dováží z Ruska 35 % ropy, 50 % uhlí a 55 % plynu,“ zmiňuje Václav Klaus.
Je velmi nepravděpodobné, že by se Německo od ruské ropy či plynu odpojilo ještě v tomto či příštím roce. „Německo bude potřebovat spíše tři než dva roky, než tyto dovozy něčím nahradí,“ podotýká.
Stranou nezůstal ani vývoj inflace. Klaus dlouhodobě varuje, že v podstatě neexistuje nic na její zastavení. Inflace a zdražování jsou podle jeho slov dvě úplně jiné věci, to je třeba si uvědomit. Inflace je navíc tažena velkým zadlužováním států a monetarizací dluhů.
„Vzhledem ke společenské a politické atmosféře nemůže měnová politika inflaci zastavit. Nepomůže ani brzdění přílivu množství peněz do ekonomiky, ani zvyšování úrokových sazeb, které můžeme dělat my, ale ne Německo, protože za něj rozhoduje Evropská centrální banka,“ pokračuje exprezident a upozorňuje: „Dojde k velkému urychlení inflace a k velkému ekonomickému propadu.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab