Klaus nejdříve okomentoval místo, kde měl proslov, tedy poblíž Prašné brány a Obecního domu na náměstí Republiky. Tedy že na toto místo si zvykl, když zde promlouval během epidemie covidu. A zažertoval, že nepočítal s tím, že teď budou „bourat Prašnou bránu“ (ta prochází rekonstrukcí – pozn. red.).
Vyjádřil se ale i k Obecnímu domu a připomenul, že právě na tomto místě bylo v roce 1918 založeno Československo, na což podle něho zapomíná stará generace a mladá to vůbec neví. Klaus 28. říjen považuje za nejdůležitější státní svátek a 106. výročí založení Československa nepřipomíná jen ze zájmu o historii nebo z úcty k minulým generacím, ale kvůli dnešku. Připomínkou výročí vyjadřuje, jak vnímá současnou dobu, její problémy, a kde a u koho hledá inspiraci a motivaci.
„Naše země si den založení našeho moderního demokratického státu, první Československé republiky, jako svůj státní svátek nevybrala náhodou. Není to oslava žádné velké bitvy nebo slavného vojevůdce. Tím se lišíme od mnoha dalších zemí. Vybrali jsme si událost nekrvavou, mírovou, relativně občansky spořádanou, událost, která znamenala obnovení naší státní suverenity,“ připomínal bývalý prezident s tím, že této události předcházela dlouhá doba nesvrchovaného žití v Rakousko-Uhersku. A také tragédie první světové války, jejíž hrůzy a oběti posílily odhodlání předků vzít osud svého národa do svých vlastních rukou. Ze všech událostí v uplynulých 106 letech považuje Václav Klaus právě získání suverenity za klíčové.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta