Klausův Jakl má pocit, že tu lidi volají po nacismu. Hrdinou je prý dneska prokurátor

23.07.2013 22:19 | Zprávy

Bývalý tajemník prezidenta Václava Klause a šéf politického odboru jeho kanceláře Ladislav Jakl v rozhovoru pro Pravý břeh prohlásil, že Miloš Zeman má právo jednat tak, jak jedná. Rusnokova vláda je pro jedinou parlamentní pravicovou stranu ODS velkou příležitostí. Zdá se však, že si toho není vědoma.

Klausův Jakl má pocit, že tu lidi volají po nacismu. Hrdinou je prý dneska prokurátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tajemník prezidenta Ladislav Jakl

Podobné chování se u přímo zvoleného prezidenta dalo očekávat. Politici si to měli uvědomit dřív a neschvalovat populisticky přímou volbu. „Ti, kteří nedomyšleně prosazovali přímou volbu, neslyšeli naše varování a teď se diví. Dětinský je argument, že se přece v Ústavě a v kompetencích prezidenta nic nemění, že se jen změnil způsob volby... Zavedením přímé volby se mění vše, celá rovnováha. Poskytla druhý zdroj legitimity a odebrala Parlamentu jeho dosavadní suverénní postavení jediného reprezentanta vůle lidu,“ vysvětluje Jakl.

„Zeman má naprosté právo své pravomoci užívat. Václav Klaus jako prezident odvozený od Parlamentu jeho suverenitu respektoval, Zeman nemusí, protože ta už neexistuje.“ Změna Ústavy, když už k ní byla vůle, měla být komplexní. „Hlavně neměla být přímá volba vůbec zaváděna. A když už, tak jen jako součást reformy celé Ústavy, a to nejen ve věci prezidentských pravomocí. Jenže z takové reformy by mohlo povstat více škody než užitku. Takže nejlépe by bývalo bylo nechat vše, jak bylo.“

Má pocit, že lidi volají po nacismu

Pravice by ale dění na politické scéně měla spíše uvítat. „Pravice, to je dnes v Parlamentu jen ODS, při všech výhradách, které k ní mám. Podle mne je pro ODS Rusnokova vláda darem z nebe. Pokud si ODS vyvzdoruje svou vládu '101' až do řádných voleb, nedostane se příště vůbec do Parlamentu. Nyní může socialistům ukrást monopol na opoziční kartu. Najednou ODS může kritizovat a nabízet alternativu, ne pouze zuby nehty držet drolící se moc.“

Jakl je přesvědčen, že zásah policie a jednání části justice představuje vážný problém. „Obojí je projevem totálního vymknutí se represivních složek moci demokratické kontrole. Když čtu ohlasy v různých internetových diskusích, mám pocit, že lidé volají po nacismu. Zvolená politická reprezentace je pro ně škodnou, nezvolený ozbrojený policajt či neomezený soudce a prokurátor je pro ně hrdinou.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: lze

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Pokuta za lži v kampani

Bude se vztahovat pokuta i na to, když politici ve svých předvolebních slibech budou dávat sliby, co pak nesplní, a tudíž v jejich slibech nepůjde o nic jiného než o lež? To totiž děláte úplně všichni, hlavně teda poslanci, že slibujete něco, co pak nedodržíte. A Vy tento zákon podporujete? Nemyslít...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…