Na programu prvního dne, který začne symbolicky v 09:09, bude především zpráva předsedy, vystoupení hostů či programová diskuse. Vedení se bude volit až v neděli.
Bývalá vládní strana TOP 09 má čtyři řadové místopředsedy a dalších pět volených členů předsednictva. Místa v předsednictvu plánují podle informací ČTK obhajovat Marek Ženíšek a Helena Langšádlová. Znovu by v tomto statutárním orgánu strany mohl usednout i bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger či předseda moravskoslezské organizace Pavol Lukša.
Nově se mluví také o šéfovi jihomoravské organizace Janu Vitulovi a náměstkovi ministra životního prostředí Tomáši Tesařovi. Prahu by ve vedení strany mohl zastupovat buď pražský primátor Tomáš Hudeček, nebo jeho náměstek a předseda pražské buňky Jiří Vávra. Delegáti sněmu by měli zvolit i členy výkonného výboru strany a nově ustavit smírčí výbor a revizní komisi strany.
Dále již bez Drábka. Sněm určí též strategii v opozici
Dosavadní místopředseda Drábek se po odchodu z ministerstva politicky neangažuje, nekandidoval ani ve sněmovních volbách. Drábkův někdejší náměstek Vladimír Šiška nyní čelí obvinění v souvislosti s miliardovou zakázkou na kontrolu sociálních dávek i v dalších kauzách spojených s ministerstvem.
"Sněm bude důležitý nejen kvůli volbě nového vedení. Očekávám, že tam proběhne i zásadní diskuse o naší strategii opoziční strany pro následující období," řekl ČTK už dříve místopředseda Kalousek. TOP 09 se chce na sněmu začít připravovat také na volby do Evropského parlamentu a na komunální volby, které budou příští rok.
Na sněm je pozváno 177 delegátů. Mezi hosty bude místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, šéf spolupracujícího hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík a zástupce slovenských křesťanských demokratů Pavol Frešo.
TOP 09 v říjnových sněmovních volbách získala 12 procent hlasů a skončila čtvrtá. Oproti předchozím volbám si pohoršila, v roce 2010 obdržela 16,7 procenta hlasů. Bývalá vládní strana chce zůstat v opozici, o koalici nyní vyjednává vítězná ČSSD s ANO a KDU-ČSL.
TOP 09 vznikla v roce 2009 z iniciativy Kalouska, někdejšího předsedy KDU-ČSL. Spolu s ním do strany přešli i další lidovci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma, čtk