Kňouráte za šibenice? Toto jsem zažila v USA. Novinářka Rakušanovi a spol.

02.02.2022 14:24 | Ze sítí

Na včerejší demonstraci proti pandemickému zákonu už nebyla šibenice jedna, ale čtyři. Použití tohoto symbolu už odsoudil primátor Hřib a ministři Válek a Rakušan. Ale novinářka Irena Válová má za to, že politici kňourají kvůli něčemu, nad čím by se v Americe ani nepozastavili. V roce 1994 totiž zažila demonstraci Národa islámu, na které byli účastníci ozbrojení. „Svítila jsem tam mezi tisícem černých obličejů a klepala se hrůzou,“ popsala. A demonstrující se hrozili nad myšlenkou, že by demonstraci neměli mít povolenou.

Kňouráte za šibenice? Toto jsem zažila v USA. Novinářka Rakušanovi a spol.
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na Malostranském náměstí v Praze se konala demonstrace proti novele pandemického zákona

Včerejší protest proti novele pandemického zákona opět zahrnoval kontroverzní symbol, tedy šibenice. Zatímco na první demonstraci byla šibenice jedna, na včerejší byly čtyři. Ovšem zatímco první šibenice byla nápisem určena vlastizrádcům, na dalších už byly zavěšeny pytle s nápisy, které měly vyjadřovat, co všechno vláda svými nařízeními popravila, například svobodné podnikání nebo zdraví.

Proti tomuto symbolu už se vyjádřilo několik politiků. „Vyhrožovat politikům šibenicí, to není názor, to je snaha někoho zastrašit. V demokratické společnosti nepřijatelné. Už to tady jednou bylo. V roce 1938 takhle šikanovali Karla Čapka, když mu opakovaně kreslili šibenici na dům a snažili se ho všemožnými způsoby uštvat,“ mínil pražský primátor Zdeněk Hřib.

Šibenice zmiňoval i ministr Vlastimil Válek, když je zahrnul mezi nenávistné a násilné jednání, které nepatří do slušné společnosti.

„Vzhledem k tomu, kolik životů u nás kvůli dvěma totalitním režimům skončilo na oprátce, jsou šibenice v ulicích otřesným a urážlivým symbolem. Ať už je jejich autoři omlouvají a vysvětlují jakkoliv, je to překročení etických hranic civilizovaného světa,“ vyjádřil se ministr vnitra Vít Rakušan. Podle něho se jedná o provokaci jednotlivců, kteří chtějí vyvolat konflikt.

Z neziskové organizace Člověk v tísni se ozval Daniel Hůle, podle kterého tímto příspěvkem Rakušan a policie „kapitulují před lůzou“, protože se prý jedná o jasnou hrozbu vůči poslancům.

Ovšem novinářka Irena Válová stížnosti na šibenice považuje za neopodstatněné a politiky, kteří ‚kňourají‘ proti nim má za hloupá děcka. „Pražská policie má více úsudku než ti, co si říkají ‚liberální demokrati‘. Od mnoha politiků a intelektuálů slyším o zákazu a trestech za šibenice před Sněmovnou. Policie jasně řekla, že to není trestný čin. Podle mě má pravdu a více rozumu, než ničemní politici,“ říká.

V devadesátých letech totiž byla svědkem demonstrací Národa islámu v USA. Národ islámu je černošská organizace na pomezí politiky a náboženství, která vznikla v roce 1930 a je považována za extremistickou. Válová byla dle svých slov chráněna vůdcem Národ islámu, Lousiem Farrakhanem.

„Byl rok 1994 a mě hrůza obcházela, když jsem slyšela rachot o pochodu milionů na Washington, řinčení řetězy a zbraněmi, jo, ten pochod nakonec byl zčásti ozbrojený. Svítila jsem tam mezi tisícem černých obličejů a klepala se hrůzou,“ popisuje tento zážitek, i to, co podle transparentů chtěli demonstrující udělat politikům.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

20:30 „Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

V podcastu Datarun moderovaném komentátorem Thomasem Kulidakisem usedl předseda Motoristů sobě Petr …