Administrativa Joea Bidena podle agentury Reuters doufala, že se podaří s Tálibánem dohodnout na zastavení bojů a na udržení dosavadní vlády v hlavním městě Afghánistánu, v Kábulu. Ale jak Tálibán dobývá jedno velké město za druhým, tato naděje padá. Spojené státy předpokládají, že Kábul bude obklíčen do třiceti dnů a do devadesáti dnů padne.
Mluvčí Pentagonu John Kirby novinářům oznámil, že armáda posílá do afghánského hlavního města na tři tisíce vojáků, aby urychlili evakuaci tamního amerického velvyslanectví.
Ministr zahraničí Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin hovořili ve čtvrtek s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním a sdělili mu, že Spojené státy tváří v tvář násilí Tálibánu „mají nadále zájem na zachování stability a bezpečí v Afghánistánu“.
- Další informace naleznete zde
Z americké administrativy také zaznělo, že Washington je i nadále odhodlán udržovat silné diplomatické a bezpečnostní vztahy s afghánskou vládou a „ministr Blinken prohlásil, že Spojené státy jsou i nadále odhodlány podporovat politické řešení konfliktu“.
Opoziční republikáni, kteří Bidenovo rozhodnutí stáhnout se z Afghánistánu kritizují, teď volají, že americká vláda musí napnout všechny síly, aby bleskově dostala z Afghánistánu jak všechny americké civilisty, tak všechny afghánské občany s rodinami, kteří pomáhali USA.
Do regionu bylo z Fort Bragg v Severní Karolíně posláno asi 3500 dalších amerických vojáků, aby byli v případě zhoršení situace v pohotovosti, a také 1000 zaměstnanců, kteří pomohou zpracovat afghánské imigrační žádosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.