Pozastavení výroby pořadu Historie.cs oznámil generální ředitel České televize Jan Souček během jednání Rady ČT. Nechal se slyšet, že by se s Koldinskou, která není zaměstnankyní televize, ale externí spolupracovnicí, měl teprve setkat, aby s ní řešení situace probral. Souběh jejích činností v pořadu ČT Historie.cs a na Úřadu vlády nepovažuje za možný.
Dále připomněl, že na konci roku 2024 ukončil své působení v ČT vedoucí projektu a dramaturg pořadu Čestmír Franěk. Ten byl také jediným, koho Klodinská o své souběžné práci pro Úřad vlády informovala. Podle Součka však Franěk situaci nesprávně nevyhodnotil jako problematickou.
Bývalý ředitel Divize zpravodajství a publicistiky ČT Petr Mrzena dodal, že pořad Historie.cs je publicistický formát, a proto na jeho tvůrce platí pravidla Kodexu ČT o střetu zájmů. Ten jasně stanovuje, že ke střetu zájmů dochází, pokud vzniknou pochybnosti o nestrannosti nebo důvěryhodnosti osob podílejících se na přípravě pořadu.
K situaci se vyjádřila také sama Marie Koldinská. Na sociální síti Facebook ve svém vyjádření uvedla, že své současné působení v odboru strategické komunikace Úřadu vlády považuje za klíčové. „Zájem vlasti je důležitější než profesní seberealizace, z boje se neutíká a přátelé v nouzi se neopouštějí,“ uvedla.
Koldinská zároveň odmítla jakékoliv spekulace, že její angažmá pro odbor strategické komunikace probíhalo v utajení, nebo že bylo „odhaleno“.
Novinářka Angelika Bazalová se několik měsíců neúspěšně domáhá informací o personálním obsazení odboru, vzniklého k 1. 7. 2024. Aktuálně je v něm zřízeno osmnáct tabulkových míst. Úřad vlády odmítá sdělit jména řadových pracovníků s tím, že by mohli být terčem útoků a poškozeni ve své další práci. K tomuto rozhodnutí se přihlásil vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn.
Právě on byl zásadní osobou kauzy Marie Koldinské. Kromě společné práce na Úřadě vlády si jej totiž zvala coby experta do svého pořadu. A nejen jej, ale i Foltýnova bratra Martina, pravomocně odsouzeného za své aktivity v rámci brněnského vyděračského gangu a v minulosti spojeného s policejní skupinou, která měla mučit vyslýchané. Jeho titulek „sociolog a specialista na dějiny hrdelního a útrpného práva“ tak na mnohé působil hodně černě.
Objevily se i informace, že Martin Foltýn měl v minulosti být partnerem Koldinské, což sama komentovala: „Spekulace o účelovém zvaní konkrétních lidí či dokonce o mých osobních vazbách k některým z nich jsou dílem absurdní, dílem vylhané.“
Koldinská ale jakékoliv utajování své práce na Úřadě vlády popírá. „Nestydím se za práci pro svou zemi. Naopak, jsem na ni hrdá,“ napsala.
Pořad Historie.cs podle Koldinské s odchodem nezanikne, bude vysílán i nadále. Magazín o historii, vysílaný od roku 2007, moderovala příležitostně patnáct let. Původně se věnovala tématům středověku a raného novověku, což je její původní historická specializace. Po úmrtí hlavního moderátora pořadu Vladimíra Kučery v roce 2019 ale převzala většinu dílů a výrazně rozšířila své portfolio. Zejména po začátku ukrajinské války se často jednalo spíše o aktuální témata.
K vidění byly díly jako UNPROFOR 30 let poté o jugoslávské armádní misi (v díle vysílaném v říjnu 2022 se opakovaně vzpomínalo na hrdinství Petra Pavla, tehdejšího prezidentského kandidáta), také „Průmysl lží a polopravd“ (s Alexandrou Alvarovou a Františkem Vrabelem) nebo „25 let v NATO, od holubic k jestřábům“ (s Jiřím Šedivým a Michaelem Žantovským). A mezi hosty v uniformách se uplatnili i bratři Foltýnovi.
Zpochybnění její paralelní práce pro Úřad vlády a pro televizi, která má být nezávislá a vládu kontrolovat, podle ní zapadá do širšího kontextu tlaku na veřejnoprávní média a rovněž se dotýká Otakara Foltýna, koordinátora strategické komunikace státu, který se stal cílem kritiky v rámci současného informačního prostředí. „Pokus udělat z mého souběžného angažmá na Úřadu vlády a v ČT pseudokauzu nemíří na mně, ale na veřejnoprávní televizi v situaci, kdy je aktuálním tématem schválení zákona navyšujícího koncesionářské poplatky. Míří i na koordinátora strategické komunikace státu Otakara Foltýna, protože součástí informační války, v níž žijeme, je mimo jiné dehonestace statečných lidí, kteří se snaží oslovit dosud nezmanipulovanou většinu české společnosti,“ uvedla.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská