Gatestone Institute v New Yorku je think-tank, který informuje veřejnost především o tom, co před ní mainstreamová média tají. Autorem následujícího textu, který vyšel 15. listopadu 2019 v anglickém originále, je profesor Pařížské univerzity a autor 27 knih o Francii a Evropě, Guy Millière. Pro českou verzi Gatestone Institute ho společně přeložili Libor Popovský a Helena Kolínská a ParlamentníListy.cz ho publikují v plném znění.
V Dijonu, poklidném městě ve střední Francii, se letos 12. října konalo zasedání regionální rady regionu Burgundsko-Franche-Comté. V publiku byla žena, která na sobě měla dlouhý černý závoj a zjevně doprovázela skupinu žáků. Regionální šéf Národního sdružení Julien Odoul si vzal slovo a řekl, že přítomnost ženy, která má na hlavě islámský šátek ve veřejné budově, je neslučitelná s hodnotami Francouzské republiky:
„Jsme ve veřejné budově, jsme v demokratickém prostoru. Madame může, kdykoli se jí zachce, nosit svůj závoj doma nebo na ulici, ale ne tady a ne dnes. Zde je sekulární Francouzská republika. Zákony Francouzské republiky nedovolují žádné okázalé náboženské symboly.“
Julien Odoul ji neohrožoval, ani jí nevyhrožoval násilím, ale jeho slova okamžitě ostatní přítomné rozrušila. Chlapec, očividně syn zahalené ženy, se jí vrhl do náruče. Muslimka potom se svou skupinou dětí pomalu opustila zasedací síň.
Poprávu se ozval a označují ho za islamofobního rasistu
Tato událost se okamžitě stala událostí číslo jedna v novinách a televizi po celé Francii. Julien Odoul byl popsán jako provokatér a „opovrženíhodný islamofobní rasista“. Lídři francouzských politických stran požádali lídryni strany Národní sdružení Marine Le Penovou, aby se za chování Juliena Odoula omluvila a vyloučila jej ze strany. Marine Le Penová odpověděla, že Julien Odoul byl „nejapný“ a „měl mlčet“. Ze strany ho však nevyloučila.
Petice „Jak daleko necháme zajít nenávist vůči muslimům?“ v deníku Le Monde označila Francii za „zemi, kde jsou muslimové stigmatizováni“ a kde jsou „oběťmi rasismu, segregace a ostrakizace“. Bez jakékoliv zmínky o nedávném teroristickém útoku na policejním ředitelství v Paříži, při kterém byli zavražděni čtyři policisté svým kolegou, islámským konvertitou Mickaëlem Harponem, odsoudila petice rozhodnutí některých veřejných institucí „monitorovat známky radikalizace mezi jejich muslimskými zaměstnanci“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník