Někdejší novinář a nyní politik se v průběhu rozhovoru ohradil proti titulování „pane doktore“: „Nejsem gynekolog," podotkl s tím, že když je nyní ve sněmovně oslovován souslovím „pane předsedo“, připadá si jako v prvorepublikovém filmu.
Připouští ovšem, že jistou metodu na zlepšení poměrů nezná. Nicméně jej alespoň zatím nic nezaskočilo a nepřekvapilo. Věděl jsem, že podraz je pracovní nástroj, je to hodně o ambicích a – navzdory tomu, jak stále o poslancích píše Blesk – je to o spoustě práce, řekl v rozhovoru pro Pressklub rozhlasové stanice Frekvence 1.
V rozhovoru si i povzdechl, že jej mrzí, že se již (jak sám sobě slíbil) nebude moci vrátit ke své oblíbené novinařině. „U nás je příkop mezi politiky a novináři, který je sám o sobě nutný, příliš široký. Politici novináře nenávidí a bojí se jich, zatímco novináři na politika pohlíží jako na sprostého podezřelého, který jistě něco ukradl a možná i zabil," povzdechl si člověk se zkušeností z obou stran zmíněného příkopu.
Růžová zahrada vs. KSČ
Svůj slib hodlá dodržet. Nechtěl by se omlouvat, ač se veřejně již kál za své členství v KSČ. „Odpustili mi voliči i má žena," poukázal na svůj volební úspěch. Zatímco pan předseda Babiš vstoupil do KSČ, protože mu to maminka poradila, aby se měl dobře, Martin Komárek vstoupil podle svých slov z mnohem hloupějších důvodů – pod vlivem svého otce Valtra Komárka věřil, že obrození poměrů vzejde ze strany a bude probíhat skrze stranu, jako se to jevilo v průběhu tzv. Pražského jara. Své ženě nyní na oplátku odpustil, že se dívá na Ordinaci v růžové zahradě, což je možná ještě větší přečin, dodal poslanec hnutí ANO.
Podle poslance se nyní prezident Zeman pokouší o čestný ústup z boje, neboť ve volbách do Poslanecké sněmovny ztratil velký díl své moci. Jistou shovívavost projevil i vůči místopředsedovi koaličních sociálních demokratů Milanu Chovancovi. „V politice je podraz pracovním nástrojem," zopakoval, „a to se prostě dělá, začalo to dříve." Nevolení Miloše Zemana v roce 2003 byl od Špidly a Zaorálka podraz na šestou, připomněl historii sporu prezidenta Miloše Zemana se sociální demokracií s tím, že hnutí ANO nechce dělat podrazy. Je tedy Milan Chovanec padouch, nebo hrdina? „Ani jedno, je to politik, který v jednu chvíli pochopil, kudy vede lepší cesta a vydal se po ní," domnívá se poslanec Komárek.
Klíč k jednotě: sklopit uši a poslouchat
Odmítl i srovnání Věcí veřejných s hnutím ANO. Podle něj nejde o podnikatelský záměr, což přisuzuje Věcem veřejným. „Andrej Babiš v podnikání nemůže už nic dosáhnout. Kdyby chtěl koupit tento stát, mohl tak učinit ze zákulisí a nedávat všanc svůj soukromý život. Je takový fanfarón," popisuje svého předsedu Martin Komárek, který když něčeho chce dosáhnout, tak za tím jde.
Martin Komárek nepředpokládá, že se Babišovo hnutí rozklíží. Prý se domluví a budou respektovat většinový názor. „Demokracie je velká hra a nikdo lepší nevymyslil," zamýšlí se. „Když v demokracii prohrajete, tak máte sklopit uši a poslouchat," přibližuje své chápání vlády občanů poslanec hnutí ANO, někdejší novinář Martin Komárek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma