Lidovci byli vždy mistři v maximalizaci svého skrovného koaličního postavení. "Říká se tomu jazýček na váze a je to letitý nedostatek politického systému, který jazýčkům přeje nezaslouženě velkou moc. Lidovci by byli hloupí, kdyby toho nevyužívali," píše Karel Steigerwald ve svém komentáři pro MF Dnes.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ze své zahraniční stáže vzkázal, že chce třetí ministerstvo a úplně jiné resorty, než jeho straně skoropremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pověřený sestavením vlády nabízí. Reakce šéfa třetího koaličního partnera hnutí ANO Andreje Babiše zněla jasně - vláda by také mohla být dvoučlenná. Toho se ale Steigerwald nebojí, na čáře podle něj čekají komunisti i hnutí Úsvit Tomia Okamury, kteří by menšinovou vládu podpořili, což prý ale není pro dvě velké strany výhodné. "Vyděrače" Bělobrádka, korigovaného vládním členstvím, by nahradili "vyděrači" Filip nebo Okamura, navíc bez vládní korekce, vysvětluje.
Rýsuje se vláda státní
Nad třetím křeslem se tedy prý ještě pobavíme. Měli bychom se spíše podívat, jaká vláda se rýsuje. Z hlediska Sobotky je to vláda levicová, z hlediska Babiše pak vláda opačná. "Z hlediska Bělobrádka to bude vláda buďto levá, nebo pravá, podle toho, kdo dá třetí křeslo," píše komentátor.
"Když to vše nespojitelné spojíte dohromady, jaká vznikne vláda? Pravolevá? Ne. Středová? Ne. Levopravá? Ne. Vnikne vláda státní. Všichni koaličníci mají společné jedno - posílit vliv státu," tvrdí autor komentáře.
Obyvatelé, stižení představou, že zlořády odstraní silná ruka vlády, prý budou nemile zaskočeni. "Dočkají se vlády, která zvýši dluhy, míru plýtvavosti i chaosu vládního poroučení. A závěrečného zvyšování daní, což je čin každé bezradné vlády. Jde jen o to, jak rychle bude ta státní vláda konat," uzavírá Karel Steigerwald.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr