O vyloučené době začala komise jednat už na minulém zasedání. Vyloučená doba představuje čas bez výdělků, který se při výpočtu penze vyloučí, aby se nesnížil průměrný příjem a důchod nebyl nižší. Nyní se do vyloučené doby zahrnuje péče o děti do čtyř let, podle návrhu by to mohlo být do devíti let. Podle některých členů komise by změna usnadnila rodičům návrat do práce.
Členové komise budou jednat i o spoření na důchod. V Česku je možné odkládat si na stáří v takzvaném třetím pilíři. V něm v prvním čtvrtletí spořilo 4,4 milionu lidí, často ale jen malé částky. Příjem českých seniorek a seniorů tvoří skoro jen důchod. Podle předsedkyně komise Danuše Nerudové by se proto role třetího pilíře měla posílit. Zmínila případně povinné spoření i zřízení státního důchodového fondu.
Komise by měla debatovat i o dřívějším důchodu pro náročné profese. Babišova vláda v programovém prohlášení slíbila, že návrh připraví. Do důchodu mohou odcházet dřív horníci, a to o sedm let. Pokud nastoupí do předčasné penze, tak až o deset let. Prosadila to v minulém volebním období Sobotkova vláda, hlavním důvodem bylo zavírání dolů.
Takzvané důchodové kategorie existovaly v ČR do roku 1993. Ve třetí byla většina zaměstnanců, ve druhé lidé z náročnějších provozů a v první pracovníci z rizikových míst, tedy třeba právě horníci. Pro získání penze stačilo ve druhé a první kategorii odpracovat méně let.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab