Komunistický expremiér Štrougal vydává další díl pamětí

03.11.2011 21:42 | Zprávy

Bývalý komunistický premiér Lubomír Štrougal napsal pokračování svých pamětí. Sedmaosmdesátiletý autor se v nové knize věnuje především souvislostem a pozadí událostí roku 1989, které vedly k pádu komunistického režimu. Kniha, kterou nazval Ještě pár odpovědí, vyjde ve středu 9. listopadu.

Komunistický expremiér Štrougal vydává další díl pamětí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební kampaň KSČM

V první knize Paměti a úvahy z roku 2009 někdejší komunistický funkcionář vylíčil svůj život a působení ve vrcholné politice a zabýval se dobou, kdy stál téměř 20 let v čele československé vlády. Druhá kniha je podle nakladatelství Epocha, které ji vydává, reakcí na nejčastější dotazy čtenářů. Chtěli prý po něm, aby některé problémy vysvětlil podrobněji a aby se zamyslel nad výsledky i nezdary komunistické epochy. Čtenáře zajímal také jeho názor na současný vývoj.

Názory bývalého předsedy vlády zaznamenal publicista Zdeněk Jirků a doplnil je pěticí vzpomínkových zastavení, v nichž se k politickému, ale především k hospodářskému dění za Štrougalovy éry vyjadřují členové jeho kabinetu nebo František Čuba, někdejší předseda legendárního Agrokombinátu Slušovice.

OF lidi nevarovalo před kapitalismem, míní někdejší komunistický funkcionář

Štrougal v knize například píše, že nikdo z představitelů Občanského fóra lidem neřekl, že bude kapitalismus. "To slovo nemělo, přes všechny hlouposti, které jsme v propagandě dělali, dobrý zvuk," uvedl. Všichni prý volali: Pryč od Moskvy, náš vzor leží u nohou sochy Svobody! Miliony občanů si to přeložily tak, že se budou mít nejméně stejně jako Američané nebo raději líp, když vyženou komunisty. "Tak je vyhnali a čekali báječný svět. Dnes víme, jak báječný je...," píše bývalý premiér.

Štrougal pracoval od roku 1948 v aparátu KSČ. Od roku 1958 byl členem ústředního výboru. V roce 1959 začala jeho kariéra ve vládních funkcích, když byl jmenován ministrem zemědělství. V roce 1961 se stal na pět let ministrem vnitra. V letech 1968 až 1969 byl předsedou Hospodářské rady. V roce 1968 vystupoval proti obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy. Později se ale přidal k normalizačnímu režimu Gustáva Husáka. Předsedou vlády byl v letech 1970 až 1989. Rezignoval pro rozpory s generálním tajemníkem strany Miloušem Jakešem. V únoru 1990 byl vyloučen z KSČ.

Čtěte také:

Vláda prodává Štrougalovu vilu v Kolodějích
Šídlo četl Paroubkovy paměti: Nudné příběhy ega


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, qot

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

23:01 Muskův výsměch stíhačkám, za které dáme 150 miliard. Svět prý míří někam úplně jinam

Podnikatel a miliardář Elon Musk stíhačky F-35 označil za zastaralé, drahé a špatně navržené. Podle …