ČSSD měla po loňských parlamentních a komunálních volbách dluh ve výši 360 milionů korun. Základní příjmy strany tvoří státní a členské příspěvky. Sponzorské dary nebyly podle bývalého předsedy kontrolní komise strany Martina Starce nějak významné.
Na nedostatek sponzorských darů si naopak nestěžovaly strany vládní koalice. Sociálním demokratům leží v žaludku hlavně příspěvek finančníka Zdeňka Bakaly, který loni mezi trojici vládních stran rozdělil téměř 30 milionů korun.
Trend je jasný: úspornější financování partají
ČSSD už v létě ohlásila, že v parlamentních volbách by strany do kampaně neměly investovat více než 80 milionů korun. Ještě střídmější představu mají komunisté, podle nichž by částka neměla převýšit 50 milionů korun.
Možnosti transparentnějšího financování politických stran zpracovávalo také ministerstvo vnitra, jeho analýza ale s návrhem zavést limity na volební výdaje nepočítá. Materiál ministerstva mezi nedostatky financování stran vypočítává nedostatečný přehled o skutečném toku peněžních prostředků nebo vazby stran na jimi založené obchodní společnosti, družstva či občanská sdružení, která stranu podporují.
Základním kamenem protikorupčního plánu ČSSD je prosazení zákona o majetkových přiznání, která by podle ní měla pomoci finančním úřadům odhalit nelegální příjmy. Majetek nedoložený řádnými příjmy navrhují sociální demokraté zatížit speciální daní ve výši 76 procent jeho hodnoty. "Ten, kdo chce bojovat s korupcí, tak takový návrh podpořit musí," prohlásil místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier.
Čtěte:
Češi jsou proti sponzorským darům v politice. Zavání to korupcí
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk