Severoatlantická aliance nyní disponuje 500 000 vojáky ve vysoké pohotovosti a vytvořila spojenecké síly rychlé reakce. Současně se přizpůsobuje velitelská struktura a členské státy rychle rozšiřují své schopnosti. Jako příklad připravenosti uvedl admirál cvičení Steadfast Defender, kterého se letos v Evropě zúčastnilo 90 000 spojeneckých vojáků. „Naše poselství je jasné: NATO je silnější a připravenější než kdykoli předtím,“ uvedl v projevu admirál Rob Bauer.
Významnou část projevu věnoval Ukrajině, která podle jeho slov statečně odolává ruské agresi. „V uplynulých tisíci dnech bylo ruské vedení – spolu s dalšími autokratickými vůdci po celém světě – šokováno silou a odolností ukrajinského lidu. A byli šokováni jednotnou reakcí NATO, EU a dalších demokratických zemí po celém světě,“ řekl Bauer.
„Ukrajinci dokázali sobě i světu, že není nic, co by nedokázali. Můžou přežít a můžou přetrpět Rusy. Kdo to nevidí, nedával pozor,“ prohlásil a zdůraznil, že NATO musí nadále poskytovat Ukrajině podporu, aby posílilo její schopnost odolávat, a zároveň zvyšovat vlastní obranyschopnost. Bauer připomněl, že NATO a jeho spojenci reprezentují polovinu světové ekonomické i vojenské síly a mají unikátní předpoklady tuto situaci zvládnout.
Admirál připomněl, že NATO vždy reagovalo na měnící se bezpečnostní situaci. Po anexi Krymu zahájila Aliance přehodnocení vojenských strategií a obranných plánů, a dnes tak disponuje detailními scénáři obrany klíčových oblastí před dvěma hlavními hrozbami uvedenými ve Strategické koncepci NATO, tedy podle slov admirála Bauera před Ruskem a teroristickými skupinami. Díky této Strategické koncepci NATO vnímá, jaké prostředky či schopnosti jsou v případě krizového scénáře žádoucí.
Aktuálně se NATO podle Bauera nachází ve fázi stanovování cílů schopností. „Což znamená, že určujeme pro jednotlivé národy, jaké schopnosti potřebují rozvíjet a rozšiřovat,“ vysvětlil, co je důležité pro připravenost Aliance i pro dosáhnutí dlouhodobých cílů v procesu obranného plánování NATO. „Výsledkem bude rovnoměrnější rozložení schopností mezi spojence,“ shrnul Bauer.
„Dvě procenta HDP na obranu jsou spodní hranicí, nikoli stropem. Ve skutečnosti jsou spíše suterénem,“ uvedl v souvislosti s potřebou dalších investic. Dodal, že bezpečnost je odpovědností všech spojenců.
Admirál Bauer zdůraznil, že klíčovým slovem pro NATO posledních let je „těsnější“, což vystihuje jak spolupráci mezi spojenci, tak s partnery. „Nejlepší odpovědí na rostoucí konflikty a nejistotu ve světě je držet spolu pevněji než kdykoli předtím,“ uvedl.
Svoboda zvítězí nad útlakem
Bauer zdůraznil, že bezpečnost má globální charakter a regionální přístup již nestačí. Spolupráce s partnery posiluje všechny strany a pomáhá odstraňovat předsudky. Do budoucna se NATO zaměří na realizaci obranných plánů, rovnoměrnější rozložení schopností, zvyšování investic a prohlubování spolupráce s partnery.
Současně však upozornil, že bezpečnost nemůže být outsourcována pouze armádě. „Silné odstrašení vyžaduje silnou odolnost společnosti,“ řekl a apeloval na zapojení vlád, soukromého sektoru i občanů. „Jak jsme viděli na Ukrajině: válka je celospolečenská událost. A proto je i prevence války celospolečenskou událostí,“ prohlásil.
K vysvětlení těžkých rozhodnutí, která země NATO čekají, je dle Bauera třeba vůdčích osobností, které budou lidem vysvětlovat, že při zvýšení „odstrašování“ a podpory Ukrajině bude „méně peněz na jiné věci“. „To nás připraví o některé luxusní věci. Bude to vyžadovat oběti. A bude to znamenat, že budeme muset riskovat,“ řekl admirál s tím, že svět může být temným místem.
Admirál Bauer následně varoval před rostoucí zranitelností Západu v důsledku energetické a ekonomické závislosti, zejména vůči Číně. „I když bitvy možná vyhrává armáda, války vyhrávají ekonomiky,“ připomněl a poukázal na situaci s Gazpromem jako příklad, kdy západní země věřily, že mají obchodní dohodu s firmou, ale ve skutečnosti ji měly s ruským režimem. Podobná rizika podle něj existují i v oblasti dodávek klíčových surovin a léčiv z Číny. „Jsme naivní, pokud si myslíme, že komunistická strana tuto moc nikdy nevyužije,“ řekl Bauer.
Obrátil se také na podnikatelskou sféru s výzvou, aby se zaměřila na bezpečnostní aspekty svých výrobních a distribučních strategií. „Podniky musejí být připraveny na válečný scénář a podle toho upravit své výrobní a distribuční linky,“ uvedl Bauer.
Admirál Bauer zakončil projev optimistickou notou: „Společně můžeme a dokážeme, že demokracie zvítězí nad tyranií, svoboda nad útlakem a světlo nad temnotou.“
Dále apeloval na odhodlání, solidaritu a důvěru ve vedení NATO. „Vedení v této chaotické době znamená, že DŮVĚRA je důležitější než kdy jindy. Důvěra je rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Mezi životem a smrtí. Důvěru není jen příjemné mít... Je nutné ji mít. A je to základ, na kterém stojí NATO,“ uvedl admirál Rob Bauer.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová