Konec luxusu, kvůli Ukrajině budou potřeba oběti, řekl admirál z NATO

27.11.2024 21:30 | Monitoring

Větší podpora Ukrajině připraví státy NATO o některé luxusní věci. „Bude to vyžadovat oběti,“ tvrdí admirál Rob Bauer, předseda Vojenského výboru NATO. Ve svém projevu na Berlínské bezpečnostní konferenci reflektoval významné pokroky, které NATO a jeho spojenci učinili v oblasti obrany za poslední rok. Vyzval také k posílení odolnosti společnosti a apeloval na podniky, aby zohlednily bezpečnostní aspekty svých strategií. „Ukrajinci můžou přežít a můžou přetrpět Rusy. Kdo to nevidí, nedával pozor,“ řekl admirál Bauer.

Konec luxusu, kvůli Ukrajině budou potřeba oběti, řekl admirál z NATO
Foto: Repro NATO
Popisek: Admirál Rob Bauer, předseda vojenského výboru NATO

Severoatlantická aliance nyní disponuje 500 000 vojáky ve vysoké pohotovosti a vytvořila spojenecké síly rychlé reakce. Současně se přizpůsobuje velitelská struktura a členské státy rychle rozšiřují své schopnosti. Jako příklad připravenosti uvedl admirál cvičení Steadfast Defender, kterého se letos v Evropě zúčastnilo 90 000 spojeneckých vojáků. „Naše poselství je jasné: NATO je silnější a připravenější než kdykoli předtím,“ uvedl v projevu admirál Rob Bauer.

Významnou část projevu věnoval Ukrajině, která podle jeho slov statečně odolává ruské agresi. „V uplynulých tisíci dnech bylo ruské vedení – spolu s dalšími autokratickými vůdci po celém světě – šokováno silou a odolností ukrajinského lidu. A byli šokováni jednotnou reakcí NATO, EU a dalších demokratických zemí po celém světě,“ řekl Bauer.

„Ukrajinci dokázali sobě i světu, že není nic, co by nedokázali. Můžou přežít a můžou přetrpět Rusy. Kdo to nevidí, nedával pozor,“ prohlásil a zdůraznil, že NATO musí nadále poskytovat Ukrajině podporu, aby posílilo její schopnost odolávat, a zároveň zvyšovat vlastní obranyschopnost. Bauer připomněl, že NATO a jeho spojenci reprezentují polovinu světové ekonomické i vojenské síly a mají unikátní předpoklady tuto situaci zvládnout.

Admirál připomněl, že NATO vždy reagovalo na měnící se bezpečnostní situaci. Po anexi Krymu zahájila Aliance přehodnocení vojenských strategií a obranných plánů, a dnes tak disponuje detailními scénáři obrany klíčových oblastí před dvěma hlavními hrozbami uvedenými ve Strategické koncepci NATO, tedy podle slov admirála Bauera před Ruskem a teroristickými skupinami. Díky této Strategické koncepci NATO vnímá, jaké prostředky či schopnosti jsou v případě krizového scénáře žádoucí.

Aktuálně se NATO podle Bauera nachází ve fázi stanovování cílů schopností. „Což znamená, že určujeme pro jednotlivé národy, jaké schopnosti potřebují rozvíjet a rozšiřovat,“ vysvětlil, co je důležité pro připravenost Aliance i pro dosáhnutí dlouhodobých cílů v procesu obranného plánování NATO. „Výsledkem bude rovnoměrnější rozložení schopností mezi spojence,“ shrnul Bauer.

„Dvě procenta HDP na obranu jsou spodní hranicí, nikoli stropem. Ve skutečnosti jsou spíše suterénem,“ uvedl v souvislosti s potřebou dalších investic. Dodal, že bezpečnost je odpovědností všech spojenců.

Admirál Bauer zdůraznil, že klíčovým slovem pro NATO posledních let je „těsnější“, což vystihuje jak spolupráci mezi spojenci, tak s partnery. „Nejlepší odpovědí na rostoucí konflikty a nejistotu ve světě je držet spolu pevněji než kdykoli předtím,“ uvedl.

Svoboda zvítězí nad útlakem

Bauer zdůraznil, že bezpečnost má globální charakter a regionální přístup již nestačí. Spolupráce s partnery posiluje všechny strany a pomáhá odstraňovat předsudky. Do budoucna se NATO zaměří na realizaci obranných plánů, rovnoměrnější rozložení schopností, zvyšování investic a prohlubování spolupráce s partnery.

Současně však upozornil, že bezpečnost nemůže být outsourcována pouze armádě. „Silné odstrašení vyžaduje silnou odolnost společnosti,“ řekl a apeloval na zapojení vlád, soukromého sektoru i občanů. „Jak jsme viděli na Ukrajině: válka je celospolečenská událost. A proto je i prevence války celospolečenskou událostí,“ prohlásil.

K vysvětlení těžkých rozhodnutí, která země NATO čekají, je dle Bauera třeba vůdčích osobností, které budou lidem vysvětlovat, že při zvýšení „odstrašování“ a podpory Ukrajině bude „méně peněz na jiné věci“. „To nás připraví o některé luxusní věci. Bude to vyžadovat oběti. A bude to znamenat, že budeme muset riskovat,“ řekl admirál s tím, že svět může být temným místem.

Admirál Bauer následně varoval před rostoucí zranitelností Západu v důsledku energetické a ekonomické závislosti, zejména vůči Číně. „I když bitvy možná vyhrává armáda, války vyhrávají ekonomiky,“ připomněl a poukázal na situaci s Gazpromem jako příklad, kdy západní země věřily, že mají obchodní dohodu s firmou, ale ve skutečnosti ji měly s ruským režimem. Podobná rizika podle něj existují i v oblasti dodávek klíčových surovin a léčiv z Číny. „Jsme naivní, pokud si myslíme, že komunistická strana tuto moc nikdy nevyužije,“ řekl Bauer.

Obrátil se také na podnikatelskou sféru s výzvou, aby se zaměřila na bezpečnostní aspekty svých výrobních a distribučních strategií. „Podniky musejí být připraveny na válečný scénář a podle toho upravit své výrobní a distribuční linky,“ uvedl Bauer.

Admirál Bauer zakončil projev optimistickou notou: „Společně můžeme a dokážeme, že demokracie zvítězí nad tyranií, svoboda nad útlakem a světlo nad temnotou.“

Dále apeloval na odhodlání, solidaritu a důvěru ve vedení NATO. „Vedení v této chaotické době znamená, že DŮVĚRA je důležitější než kdy jindy. Důvěra je rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Mezi životem a smrtí. Důvěru není jen příjemné mít... Je nutné ji mít. A je to základ, na kterém stojí NATO,“ uvedl admirál Rob Bauer.

 

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Kratochvílová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 18 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…