Na čtvrtek 31. 5. 2018 byla na žádost 55 poslanců Demokratického bloku (DEBL) a Pirátů svolána mimořádná schůze Sněmovny. Podle žádosti o její svolání mělo být tématem jednání usnesení k problematice výroby novičoku v ČR. K podání žádosti o svolání mimořádné schůze má dost hlasů i sám Demokratický blok, který je složen z poslaneckých klubů ODS s 25 členy, lidovců s deseti členy, TOP 09 se sedmi členy a STAN se šesti členy. Celkem má tedy DEBL 48 poslanců. Předseda Sněmovny je podle § 51 odst. 4 zákona 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny povinen mimořádnou schůzi svolat, jestliže jej o to požádá nejméně 1/5 všech poslanců. Což je 40.
K žádosti o svolání mimořádné schůze k novičoku připojila své podpisy i část poslanců za Piráty. Jejich poslanecký klub má celkem 22 členů. DEBL a Piráti tedy dohromady disponují 70 poslanci. Kdyby ve čtvrtek dopoledne všichni přišli do Sněmovny a přihlásili se hlasovacími kartami, tak by si pár z nich mohlo zařečnit. Konkrétně předsedové klubů, místopředseda Sněmovny Petr Fiala (ODS) a předsedové stran zastoupených ve Sněmovně. Tedy poslanci, kteří mají podle § 67 jednacího řádu přednostní právo k vystoupení.
I v případě mimořádné schůze se hlasuje o jejím programu. Ten sice nelze doplňovat o nové body nebo měnit pořadí bodů uvedené na pozvánce, ale přesto podléhá schválení plénem Sněmovny. Sněmovní většina má možnost program mimořádné schůze neschválit – a tím schůze končí. V minulosti se to několikrát stalo i u řádné schůze, kdy poslanci tak dlouho doplňovali a měnili program, až si v něm udělali takový guláš, že raději jednání předčasně ukončili. A za týden se sešli znovu k lépe připravenému a na úrovni organizačního výboru projednanému programu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Kunštek