V případě, že by se Hubáčková opravdu dostala na resort životního prostředí, věnovala by se mimo jiné tématům, která jsou strategická a přináší je Evropská unie. Druhé pro ni stěžejní téma jsou klimatické změny. „Jde o adaptace na tyto poměry a na nové klimatické podmínky. To je Green Deal,“ poznamenala Hubáčková.
„Znamená to, jak se chovat v krajině tak, aby se nám její teplota nezvýšila o více než jeden a půl stupně – zatím ty vize vidíme do roku 2050. A toto je jedno z hlavních témat, které chci promítnout do práce Ministerstva životního prostředí, pokud tedy nastoupím. Asi i rozšířit spolupráci s jinými ministerstvy,“ uvedla. Neopomněla samozřejmě zmínit i kauzu Bečva, kdy se chce věnovat ochraně pitné vody – a zároveň také dořešit tento případ.
Rozhovořila se také o fosilních palivech, kdy podle jejích slov je cílem je nepoužívat. Podle ní bude výzvou, jak v této oblasti změnit myšlení lidí, výrobu a co nabídnout, aby auta byla co nejmíň zdrojem znečištění. Zmínila, že by chtěla změnit závěry uhelné komise, která navrhla ukončit využívání uhlí až v roce 2038.
„Jedna věc je, co si přejeme, a druhá věc je, k čemu nás donutí zhoršující se životní prostředí, jak nás donutí udělat kroky rychleji. A myslím si, že právě v omezení a zastavení těžby. Limity jsou pro nás neprolomitelné. A termín 2038, který jste možná viděli v našem koaličním prohlášení, je pro mě výzva, abych zapracovala co nejvíc na tom, aby to bylo dříve,“ podotkla Hubáčková, jež by za největší úspěch považovala rok 2030, nejpozději rok 2033.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.