„To, jakým způsobem se tehdy choval Sovětský svaz, a to, jak se dnes chová Ruská federace, v tom existuje obrovské množství shod,“ řekl Štětina, jehož vystoupení v sále sledovala řada europoslanců.
Rusko podle Štětiny dosud nevyrostlo ze svých autokratických ambicí a nezmizely ani imperiální snahy Kremlu, patrné právě v roce 1968. „Vezměte si Gruzii – Abcházii a Jižní Osetii, okupaci Krymu, útok na Donbas. My musíme ty historické paralely zdůrazňovat, aby si to naši kolegové ze starých zemí EU uvědomili,“ řekl ČTK europoslanec.
Podle Štětiny si trvající ruské ambice zjevně neuvědomuje například šéfka unijní diplomacie a místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogherini. Ta mimochodem v pondělí ve svém projevu před vyslanci EU o současné situaci ve světě a roli unijní diplomacie nepoužila slovo „Rusko“ ani jednou. „Já mám dojem, že ona vůbec nechápe, jaké bezpečnostní riziko pro Evropu představuje Ruská federace,“ prohlásil český europoslanec.
Cílem dnešních akcí v prostorách europarlamentu je proto podle něj nejen připomínat půl století staré události, ale také upozornit v europarlamentu, že tehdejší dění má přesah i do dneška. „To, co se událo před 50 lety, je historická událost a dvě generace občanů naší země to na vlastní kůži nezažily,“ poznamenal Štětina.
Adam Drda, který na dnešní konferenci zastupuje organizaci Post Bellum – Paměť národa, v rozhovoru se zpravodajem ČTK upozornil, že připomínka československých událostí z roku 1968 by se měla dotknout i následujících desetiletí. „Okupace je ve světě často nahlížená jako něco, co trvalo jen první týden v srpnu (1968). Ona ale trvala 20 let a byla to dlouhá součást českých dějin,“ připomněl.
„Myslím, že v současné České republice je demokracie nejen ohrožena, ale výrazně ubývá. A má to s normalizačním režimem, který byl 20 let v Československu opřený o okupační armádu, určitou významnou souvislost, o které je dobré mluvit,“ řekl Drda.
Mezi dalšími vystupujícími dnes v europarlamentu byli také historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů a Grigorij Mesežnikov z bratislavského Institutu pro veřejné otázky.
Srpen 1968 připomíná v chodbách europarlamentu také výstava. Informační panely dodané Českým centrem Brusel doplňují dobové snímky fotografa Ladislava Bielika včetně známého záběru muže, který v Bratislavě čelí okupačním tankům s odhalenou hrudí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk